Dawny parowy młyn zbożowy Rychtera
Obecnie Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", hostel oraz inkubator przedsiębiorczości, przy ul. Władysława Łokietka 5 z lat 80. XIX w.
Inwestorem był Gustaw Gerson, który w 1881 r. kupił teren rozciągający się od ob. ul. Kościuszki do Strugi Toruńskiej. Miejsce wybrane pod inwestycję zaopatrzone było w dwie istotne rzeczy: rzeczkę, której wody miały napędzać koło młyńskie i bocznicę kolejową dworca Toruń-Mokre.
W latach 80. XIX w. zaczęto wznosić pierwsze spichlerze i młyn, produkcja ruszyła w 1887 r. Był to jeden z czterech największych młynów parowych na Pomorzu.
Młyn parowy zbudowano na planie litery „L” połączony z budynkiem kotła (od strony wschodniej), na zapleczu działki znajdował się skład węgla i stajnie, od strony ul. Kościuszki wzniesiono dom z założeniem ogrodowym z wolno stojącym budynkiem gospodarczym i stajnią.
W 1909 r. do południowej ściany młyna dostawiono spichlerz, a w 1916 r. przed jego zachodnią elewacją zbudowano dodatkowy spichlerz, obydwa budynki zaprojektował E. Hoffmann. W okresie międzywojennym, po zakupieniu przedsiębiorstwa przez Leopoldka Rychtera, dokonano przebudowy i modernizacji kompleksu, które w efekcie zatarły pierwotny wygląd.
Kolejne zmiany w wyglądzie przyniosły czasu okupacji niemieckiej, kiedy to po pożarze w maju 1941 r. zniszczeniu uległy silosy, kaszarnia i młyn żytni. Wówczas Niemcy odbudowali i rozbudowali kompleks: dominująca bryła nowego młyna żytniego z silosem nawiązuje do toruńskiego kościoła Świętojańskiego.
Dominująca bryła pochodzi z okresu hitlerowskiej przebudowy i rozbudowy w 1941 r. Jest to przykład totalitarnej architektury monumentalnej, mającej wzbudzać respekt i szacunek do potęgi III Rzeszy. Z drugiej strony bryła nawiązuje wprost do toruńskiego kościoła Świętojańskiego i architektury gotyckiej poprzez kształt wieży czy zastosowanie lizen na niemal całej wysokości elewacji.
Swoje funkcje produkcyjne zabudowania te pełniły do 1989 r., po czym opuszczone ulegały degradacji. W 2009 r. władze miasta przystąpiły do realizacji tu Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy".
Przy ścianie budynku od strony ul. Kościuszki znajduje się pomnik martyrologii młynarzy, składający się z 2 tablic oraz znicza w formie koła młyńskiego, odsłonięty w 1967 r. Pomnik poświęcony zamordowanym przez hitlerowców pracownikom młyna, podejrzanym o udział w sabotażu przygotowanym przez Polską Armię Powstania w 1941 r.