Apteka Radziecka

Apteka Radziecka została założona w 1623 r. przez Martina Schweickerta jako czwarta apteka w Toruniu, w budynku należącym do Rady miejskiej (stąd nazwa), na podstawie zezwolenia wydanego przez Radę w dn. 30 grudnia 1622 r. Tutaj przez długie lata zaopatrywali się rajcowie i ich rodziny. Jako pierwsza apteka w mieście posiadała własne godło (wyobrażające anioła z rozpostartymi skrzydłami, trzymającego tarczę herbową), przypominające herb Torunia, przechowywane obecnie w muzeum. Późniejsi właściciele byli w posiadaniu dokumentu z 1640 roku, zatwierdzającego toruńskiego aptekarza Paula Guldena jako serwitora królewskiego.


Już w 1912 r. budynek ten przestał istnieć i zastąpiony został nowym, dużym narożnym, zachowanym do dziś, zbudowanym przez dra Martina Auerbacha, ówczesnego właściciela budynku i apteki. Na wysokości trzeciego piętra znajduje się figura Atlasa dźwigającego kulę ziemską z napisem "apteka". Na fasadzie widnieje m.in. płaskorzeźba herbu miasta.
Po likwidacji w 2011 r. Apteki Królewskiej Apteka Radziecka trwała jako kolejna najstarsza apteka toruńska. Niestety jednak i ta została zamknięta w 2019 r. Tym samym zniknął kolejny obiekt bogatego dziedzictwa Torunia.