Dawna Szkoła Żeńska dla Wyższego Kształcenia
Lokalizacja
Nowe Miasto, ul. Wielkie Garbary 9
400 m na wsch. od Rynku Staromiejskiego
obecna funkcja: Szkoła Podstawowa nr 1
możliwość zwiedzania: nie
Dawna Töchterschule - Szkoła Żeńska dla Wyższego Kształcenia to zabytkowy budynek z 1881-1883 r., będący dziś siedzibą Szkoły Podstawowej nr 1 w Toruniu.
Pierwotnie była to jedyna państwowa (pruska) szkoła żeńska w Toruniu. Przeciętnie uczyło się tu 550 uczennic w wieku od 7 do 20 lat. Była to uczelnia dziesięcioklasowa, przedłużona o trzy klasy seminarium nauczycielskiego.
Autorem projektu budynku był radca budowlany Julian Rehberg. Gmach nawiązuje stylistycznie do form klasycystycznych. Rozplanowany na rzucie kwadratowej litery U swoimi bocznymi skrzydłami tworzy dziedziniec. Tutaj w skrzydle poprzecznym dominuje duży ryzalit, którego górna część nawiązuje do architektury ateńskiego Partenonu z tympanonem z zegarem i kolumnadą na ostatnim piętrze.
Na wieńczących budynek gzymsach stoją dwie kamienne rzeźby aniołów trzymających tarcze herbowe Torunia, a na ryzalicie palmety. Są to stylizowane liście palmy mające symbolizować: zwycięstwo, triumf, pierwszeństwo, doskonałość w nauce i dziedzinach artystycznych.
W XX-leciu międzywojennym działało tam Miejskie Gimnazjum i Liceum Klasyczno-Humanistyczne Żeńskie. Szkołę tę ukończyła Elżbieta Zawacka. W czasie II wojny światowej funkcjonowała tam lecznica dla żołnierzy niemieckich, a następnie szpital polowy dla żołnierzy radzieckich. Od 1945 r. jest tu szkoła podstawowa.