Budynki szkolne
- Dawne Kolegium JezuickieKolegium jezuickie było w dawnym Toruniu drugą, po Gimnazjum Akademickim, szkołą wyższą, choć nie osiągnęło tak wysokiego poziomu i prestiżu jak Gimnazjum. Zachowany do dziś budynek kolegium pozbawiony jest niestety dawnych bogatych ornamentów fasad
- Ekonomia Gimnazjum AkademickiegoEkonomia jest unikatowym przykładem budynku oświatowego, którego bryła i detal architektoniczny zachowały się do naszych czasów. Obiekt jest najstarszym tego typu w Polsce północnej. Był częścią Gimnazjum Toruńskiego - renesansowej uczelni półwyższej i wiązął się z XVI-wiecznymi planami utworzenia w Toruniu uniwersytetu
- Dawna Szkoła Obywatelska dla ChłopcówGmach szkoły obywatelskiej dla chłopców (Knaben Bürgerschule) - budynku neogotyckiego z 1868 roku - jest dobrym przykładem architektury monumentalnej, typowej dla pałaców południowej Europy.
- Liceum im. Mikołaja KopernikaJedno z najstarszych liceów, mieszczące się w gmachu dawnego słynnego toruńskiego Gimnazjum Akademickiego, tutaj przeniesionego w 1855 roku z budynku tzw. Ekonomii.
- Dawna szkoła średnia dla chłopców
- Dawna Obywatelska i Średnia Szkoła dla Dziewcząt
- Dawna Szkoła RzemieślniczaBudynek zbudowano w czasie zaboru niemieckiego, 1907 r. w stylu neogotyckim wg proj. G. Colleya jako siedzibę Szkoły Rzemieślniczej (Gewerbeschule), na miejscu rozebranej części północnych murów obronnych Starego Miasta oraz fosy, czyli tych obiektów, które utraciły swoją pierwotną funkcję obronną i zostały rozebrane.