Mural Pokój toruński

Bielany, budynek przy ul. Łukasiewicza stojący pod adresem ul. Fałata 54-58
2,8 km na płn.-zach. od Rynku Staromiejskiego
Malowidło jest odwzorowaniem fragmentu obrazu "Traktat toruński" Mariana Jaroczyńskiego z 1873 r., przedstawiającego scenę podpisania historycznego II pokoju toruńskiego w 1466 r. To jedno z najważniejszych wydarzeń, w którym aktywnie uczestniczył Toruń, było jednym z momentów zwrotnych historii Polski i przekazywało jej Pomorze Nadwiślańskie (w tym Toruń) z dostępem do morza.
Przedstawiono tu kluczową scenę z całego obrazu, gdzie wielki mistrz Ludwik von Erlichshausen waha się przed złożeniem podpisu na opatrzonym już pieczęciami dokumencie.
Tłem jest symboliczna przestrzeń kosmiczna Układu Słonecznego.
Mural powstał w ramach projektu "Szlak Murali Patriotycznych" w okolicznościach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz powrotu do Polski Pomorza Nadwiślańskiego w 1920 r. na mocy traktatu wersalskiego z 1919 r. Roman Dmowski, który ze strony polskiej wraz z Ignacym Janem Paderewskim składali podpisy pod traktatem wspominał:
Nigdy, jak w owej sali, nie odczuwało się historycznej powagi chwili, dla nas, Polaków, poważniejszej niż dla kogokolwiek. Na stole leżał tekst traktatu, który Niemcy mają podpisać, traktatu, który uznaje niepodległe państwo polskie, mocą którego Niemcy zwracają Polsce nie wszystko wprawdzie, co jej zagarnęli w przeszłości, ale prawie wszystko to, czego nie zdołali zniemczyć. (…) W ciągu swego wiekowego zmagania się z zachodnim sąsiadem nie miała Polska takiej chwili od Kazimierza Jagiellończyka, od drugiego pokoju toruńskiego”.