Wycieczka: Modernizm w Toruniu
Kojarzący się z Toruniem gotyk przyćmił inne, późniejsze style architektoniczne, powodując, że w świadomości mieszkańców i turystów giną budynki inne niż gotyckie. Tymczasem jest w Toruniu wiele godnej uwagi i ważnej architektury późniejszej, w tym modernistycznej.
Modernizm w Toruniu to przede wszystkim architektura okresu międzywojennego. Wtedy następuje intensywna działalność budowlana, związana z funkcją Torunia jako stolicy województwa pomorskiego (zobacz: Toruń międzywojenny). Ze wszystkich miast pomorskich to właśnie Toruń - obok Gdyni - posiadał najlepsze warunki rozwoju budownictwa. Dlatego architektura międzywojennego modernizmu Torunia to interesujący i bogaty przegląd ówczesnych tendencji i estetyki, a wśród wybudowanych obiektów można znaleźć wiele realizacji o wysokim poziomie architektonicznym.
Powstawało wiele gmachów urzędowych, budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych, zarówno wielo-, jak i jednorodzinnych. Wszystkie z płaskim dachem, który to stał się manifestacyjnym wyróżnikiem nowoczesności architektury modernistycznej, zrywającym z dotychczasowym archetypem budynku (zwieńczonego dachem spadzistym) oraz demonstrującym możliwości nowoczesnej techniki.
Budynki publiczne
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych na Przedmieściu Bydgoskim,
- kościół pw. Chrystusa Króla na Mokrem,
- Miejska Przychodnia Specjalistyczna na Przedmieściu Chełmińskim,
- Hala wystawowa na Przedmieściu Bydgoskim,
- Dyrekcja Dróg Wodnych na Przedmieściu Bydgoskim.
W myśl modernistycznej zasady, że o charakterze budynku decyduje nie jego forma, ale funkcjonalność (form follows function - forma wynika z funkcji), budowle modernistyczne opierano na zasadzie prostoty i logiki, z minimalistycznym ornamentem (less is more - mniej znaczy więcej; Ornement et crime - ornament i zbrodnia).
W podobnej konwencji - o symetrycznej, monumentalnej i klasycystycznej kompozycji - powstały w Toruniu też m.in. gmachy:
W podobnej konwencji - o symetrycznej, monumentalnej i klasycystycznej kompozycji - powstały w Toruniu też m.in. gmachy:
- Urzędu Wojewódzkiego - obecnie Urzędu Marszałkowskiego Woj. Kujawsko-Pomorskiego,
- Muzeum Ziemi Pomorskiej,
- Sądu Apelacyjnego - obecnie Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK

Franciszek Krzywda-Polkowski, który zaprojektował koncepcję miast ogrodów dla jednej z dzielnic Warszawy, jest autorem gmachu dzisiejszego Urzędu Marszałkowskiego. Antoni Dygat, współautor warszawskiego Muzeum Narodowego, zaprojektował w Toruniu Rozgłośnię Pomorską Polskiego Radia przy ul. Podgórskiej. Bohdan Lachert i Józef Szanajca, dwaj uznani warszawscy architekci, zaprojektowali charakterystyczny dom bliźniaczy przy ul. Kasprowicza.

Budynki mieszkalne

Kliknij odpowiedni kwadracik/cyfrę na mapie i rozpocznij wędrówkę!
Wycieczka opracowana przez Toruński Serwis Turystyczny (Arkadiusz Skonieczny), objęta prawami autorskimi. Data publikacji: 15-04-2021
Długość trasy: 14,7 km.