Zakupy w Toruniu
Toruński Średniowieczny Zespół Miejski, będąc ośrodkiem turystycznym, jest jednocześnie też centrum handlowym. Tutaj zlokalizowane są liczne i eleganckie sklepy, banki, restauracje itp. Sklepy mają przygotowaną ofertę nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców. Z łatwością więc, zwłaszcza na głównej promenadzie - ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi, znajdziemy możliwość zakupu obuwia, odzieży, artykułów spożywczych, drogeryjnych, księgarskich i in. W dużej mierze są to eleganckie sklepy znanych marek i firm, mogące zaspokoić gusta najbardziej wymagających klientów.
Zakupy w tym zabytkowym obszarze to niezwykła przyjemność i hobby dla wielu osób. Poza tym zakupy są też celem dla przyjezdnych, którzy nie tylko oddają się podziwianiu i poznawaniu zabytkowego Torunia, ale łączą to z wędrówką po sklepach.
Toruń nie jest miastem drogim. Zarówno dla przyjezdnych, jak i dla mieszkańców. Dla tych ostatnich pod względem opłat za np. wodę, ceny komunikacji miejskiej, podatków od nieruchomości.
Zwykle jednak ceny w niektórych miejscach rosną na okres sezonu turystycznego. Dotyczy to też biletów wstępu do atrakcji turystycznych.
Sklepy otwarte są przeważnie od 10 lub 11 do 18 lub 19. Sklepy spożywcze bywają czynne dłużej. W sezonie letnim niektóre punkty wydłużają swoje godziny otwarcia, nawet do godz. 21. Po sezonie turystycznym (tj. właściwie na okres zimowy) z Rynku Staromiejskiego i ulic starówki giną nie tylko letnie ogródki kawiarniane, ale i liczne punkty sprzedaży pamiątek. Cały rok otwarte pozostają jedynie te czynne w Ratuszu Staromiejskim.
Większość sklepów przyjmuje karty płatnicze i kredytowe, ale jednak najchętniej widziana jest gotówka. Tylko nieliczne punkty oraz większość hoteli i niektóre sklepy jubilerskie przyjmują płatności w euro.
Ulice handlowe
Przechadzając się tylko tymi ulicami, oglądając sklepowe witryny i sprawdzając dostępny w nich asortyment, można by spędzić cały dzień. Koniecznie trzeba również zajrzeć w pozostałe uliczki odchodzące od Rynku Staromiejskiego i od Szerokiej, aby nie przegapić żadnej ukrytej w ich labiryncie okazji na niepowtarzalny nowy zakup.
Pamiątki z Torunia
Galerie sztuki i antykwariaty
Sprzedaż dzieł sztuki, w tym malarstwa, grafiki, prowadzą tylko komercyjne galerie oraz antykwariaty. W tych ostatnich nabyć można też różnego rodzaju inne przedmioty artystyczne, figurki, przedmioty codziennego użytku, bibeloty.
W specjalistycznych punktach obejrzeć i zakupić można np. wyroby artystycznego kowalstwa, wyroby z witrażami, w tym z motywami toruńskimi, także porcelanę, szkło, itp. >>>
Centra handlowe
Również wykaz nie obejmuje sklepów specjalistycznych (budowlanych i wyposażenia wnętrz i ogrodów), które istnieją w Toruniu, np. Castorama, Obi, Leroy Merlin, Brico Depot i in.
Także nie ujęliśmy targowisk i bazarów >>>
Jarmarki i kiermasze
Jednak na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem oraz przed Wielkanocą trwają na Rynku Staromiejskim i sąsiedniej ul. Różanej jarmarki świąteczne. Tworzy się miła i nastrojowa atmosfera, zimą śpiewane są kolędy, a z ozdobnych stoisk stylizowanych na toruńskie kamieniczki można kupić różne towary okolicznościowe.
Podobnie bogate są jarmarki świąteczne organizowywane przez Muzeum Etnograficzne zawsze w sobotę poprzedzającą dane święta. Cieszą się one dużą popularnością, zarówno wśród wystawców, jak i odwiedzających klientów, a jest wtedy niepowtarzalna okazja, aby zaopatrzyć się w niebanalne, stylowe i rękodzielnicze wyroby z drewna, ceramiki, innych surowców naturalnych wytworzone przez twórców z różnych stron Polski.
W czerwcu natomiast odbywa się coroczny Jarmark Katarzyński. Udział biorą twórcy ludowi i rękodzieła artystycznego, kupcy posiadający w swej ofercie handlowej wyroby związane z kulturą ludową, a także biżuterię, galanterię skórzaną, ceramikę, szkło artystyczne, wyroby z drewna, kamienia, pamiątki, wyroby z mosiądzu, wikliny czy nawet artykuły spożywcze. Swoje stoiska rozstawią również rozmaici kolekcjonerzy.
Sklepy spożywcze
Zlokalizowane są one na:
♦ Starym Mieście: ul. Szerokiej, Żeglarskiej, Chełmińskiej, Szczytnej, Piekary
♦ Nowym Mieście: Rynku Nowomiejskim, Prostej, Małych Garbarach, św. Katarzyny