Kościół Krzyża Św.
Niewielki gotycki kościół zbudowany na pocz. XIV w. przez zakon Begardów, wkrótce przejęty przez toruńskich Dominikanów, chociaż był położony poza terytorium miejskim Torunia.
Zawsze w swojej historii katolicki.
Zawsze w swojej historii katolicki.
Kościół gotycki, malowniczo położony jest w otoczeniu zieleni, pod skarpą, co dodaje nastrojowego uroku.
Wzmiankowany po raz pierwszy w 1321 r. (choć istniał wcześniej na miejscu starszego). Gotycki, wzniesiony na pocz. XIV lub w końcu XIII w. Po spustoszeniu w czasie reformacji został odnowiony po 1587 r., powiększony o wieżę w okresie barokou - w 1698 r. Po spaleniu w 1966 r. odbudowany w 1972 r. Ceglany (z użyciem kamieni), halowy, orientowany, o trójbocznie zamkniętej części prezbiterialnej i kwadratowej, drewniano-szkieletowej wieży od zachodu.
Wnętrze kryte stropem płaskim. Wyposażenie renesansowe i barokowe uległo spaleniu w 1966 r. (m.in. 3 ołtarze, w tym główny, ambona oraz drewniana chrzcielnica), zachowała się jedynie gotycka figura św. Wojciecha z końca XIV w, granitowa kropielnica (ob. chrzcielnica) z XV-XVI w., barokowe figury św. Augustyna, św. Hieronima z XVIII w. i in. O początkach budowy kościoła nie wiadomo wiele. Z konstrukcji budynku wynika, że obecny kościół stanowi jedynie prezbiterium dla planowanego większego założenia. Być może budowę obecnego kościoła rozpoczęli dominikanie toruńscy, którzy otrzymali wcześniejszy zespół klasztorno-kościelny po rozwiązanym w 1320 r. zakonie begardów (biczowników) i władali nim następnie aż do rozwiązania zgromadzenia 1819 r. |
![]() Lokalizacja
Toruń-Kaszczorek, ul. Wieżowa 10
6,2 km na wsch. od Rynku Staromiejskiego
Zwiedzanie
Najlepszym momentem na wejścia do kościoła są okolice mszy św., gdyż w pozostałym czasie kościół bywa zamknięty. Jednak po pożarze w 1966 r. największą wartością pozostała architektura zewnętrzna budynku. Kościół ten jest jedną z atrakcji Kaszczorka i Złotorii i wizyta tutaj zwykle połączona jest z odwiedzaniem pozostałych ciekawych miejsc dzielnicy. Godziny mszy św.:
dni powszednie: 18.00
niedziele i święta: 8.15, 10.15, 11.30.
|
Zobacz też:
Powrót do: