Muzeum x. Jerzego Popiełuszki
Muzeum przedstawia w nowoczesnej, multimedialnej formie i bogatej w ogromną liczbę materiałów dokumentalnych historię bł. ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984) od czasów seminarium duchownego aż po męczeńską śmierć.
W wnętrzach Muzeum odwiedzający znajdą wiele ścieżek historycznych oraz mnóstwo materiałów, opisujących życie i pracę ks. Jerzego Popiełuszki. Zaraz po wejściu odwiedzający przeniosą się do pamiętnego 19 października 1984 r. i prześledzą tragiczne wydarzenia owego piątkowego wieczoru. W pomieszczeniu muzeum zainstalowano nowoczesne ekrany multimedialne, dzięki którym można posłuchać wywiadów ze świadkami tamtych dni. Interesującą interaktywną formę nadano prezentacji sutanny, w której odnalezione zostało ciało ks. Jerzego. Wykorzystano do tego technologię wykrywania ruchu, dającą odwiedzającym kontrolę nad wyświetlanym obrazem i możliwość pełnego zbadania jego fragmentów. Spacerowi pośród eksponatów towarzyszyć będą głosowy znanych i ważnych postaci historycznych tamtego okresu, miękko dobywających się z dyskretnie rozmieszczonych paneli dźwiękowych. Odwiedzający znajdą tu również kompletne zbiory kazań ks. Jerzego Popiełuszki, udostępnionych w interaktywnej instalacji, skonstruowanej na podobieństwo mównicy kościelnej. Całe pomieszczenie muzeum usiane jest ogromną liczba zdjęć z życia i pracy duszpasterskiej księdza Jerzego, od czasów pobytu w seminarium duchownych, poprzez pobyt w wojsku, posługę kapłańską w kolejnych parafiach, aż po działalność polityczną, prowadzoną do ostatnich dni.
Wstęp do Muzeum jest bezpłatny, a na każdego odwiedzającego czekają przewodnicy Centrum Edukacji Młodzieży, którzy każdorazowo towarzyszą gościom Muzeum w spacerze śladami historii. |
INFO
Adres:
Górsk, ul. Markiewicza 9
11 km na zach. od Rynku Staromiejskiego
Godziny otwarcia:
- od 2 września do 30 czerwca: od poniedziałku do piątku w godz. 11-18, w soboty i niedziele w godz. 10-16
- od 1 lipca do 1 września: od poniedziałku do piątku w godz. 11-16
Bilety wstępu
(2024 r.; ceny bez rezerwacji):
- dla dorosłych: 12 zł
- dla dzieci: 10 zł
Rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem:
BTP Przewodnicy Toruńscy, biuro@przewodnicy.torun.pl, tel. 600824929. Grupa obsługiwana przez jednego przewodnika nie może być liczniejsza niż 25 osób. Rezerwacja przewodników na zwiedzanie Torunia: tutaj
Muzeum jest elementem składowym Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. J. Popiełuszki w Górsku pod Toruniem (11 km od centrum Torunia).
Obiekt powstał z inicjatywy Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w ramach partnerstwa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Ideą powstania kompleksu oraz Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki było postawienie żywego pomnika pamięci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Miejscowość Górsk wybrana została nieprzypadkowo. To tutaj bowiem, w październiku 1984 r. ks. Popiełuszko został brutalnie porwany przez oficerów ówczesnej Służby Bezpieczeństwa a następnie bestialsko zamordowany. W upamiętnieniu tamtych straszliwych wydarzeń przy drodze głównej nr 80, w miejscu porwania księdza Jerzego, powstał Pomnik Krzyż, który od wielu już lat jest celem pielgrzymek ludzi, pragnących oddać hołd wielkiemu kapelanowi solidarności. Kontynuując ideę upamiętnienia Jego postaci, w centralnej części nowo wybudowanego kompleksu powstało multimedialne Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.
|
.
Muzeum Regionalne w Górsku
Muzeum Regionalne w Górsku jest drugim obiektem muzealnym w tej miejscowości. Oba usytuowane są po sąsiedzku. Muzeum posiada zbiory rodzinne lokalnego artysty Bogdana Ziółkowskiego.
Obiekt zlokalizowany jest budynku dawnej pastorówki, zaadaptowanym na cele ekspozycyjne w lutym 2015 r.
Znajdziemy tu artefakty obrazujące życie w dawnej szkole, artykuły gospodarstwa domowego używane przez nasze prababki, w kąciku „multimedialnym” zobaczymy zbiór dawnych aparatów fotograficznych oraz klisz, a także poznamy stare techniki obróbki pola i przybliżymy sobie historię życia ważnych osobistości naszego regionu. Ponadto zapraszamy na warsztaty garncarskie oraz wikliniarskie.
Przygotowano instalacje historyczne, obejmujące różnorodne sfery życia zarówno w mieście, jak i na wsi.
Zaraz po wejściu do przedsionka muzeum rzucają się w oczy efektownie podwieszone przy suficie gabloty wystawiennicze z podwieszonymi wewnątrz eksponatami. Zamontowane oświetlenie z nich interesujące refleksji i uwydatnia ich kształt. W sali głównej znajdziemy instalacje tematyczne o czasach zaborów, szkolnictwie tamtego okresu, życiu na wsi oraz technice przełomu XIX i XX w. Do dyspozycji odwiedzających będzie również mnóstwo materiałów drukowanych, w tym starych plakatów, gazet codziennych oraz wydawnictw niskonakładowych.
Efektowną instalacją jest kącik szkolny, oddający wygląd i klimat polskiej szkoły publicznej. Dzięki zainstalowaniu autentycznych XIX w. ław szkolnych, okolonych wieloma archaicznymi dziś pomocami naukowymi oraz wyposażeniem uczniów z tamtej epoki można wczuć się w atmosferę przedwojennej szkoły.
Obrazu dopełniają historyczne zdjęcia, wkomponowane jako fototapety oraz wypełniające makiety ram okiennych.
Dużą część muzeum poświęcono życiu i pracy chłopów XIX wiecznych. W instalacji „od ziarenka do bochenka” znajdziemy niemal kompletne wyposażenie wiejskiej chaty, z wieloma prostymi narzędziami rolniczymi wykorzystywanymi do uprawy ziemi, hodowli zwierząt oraz produkcji żywności. Wiele z nich wkomponowanych jest w ciekawy sposób w konstrukcje sali, w tym drewniane belki stropowe.
Osobną instalację stanowią przedmioty obrazujące ginące już zawody rzemieślnicze. Natrafimy tu na wyposażenie m.in. prządki z kompletnym kołowrotkiem, w pełni działający warsztat garncarski, maszyny do pisania czy też zabytkowe, żelazka z charakterystyczną, żeliwną duszą.
Większość eksponatów wystawiona jest w taki sposób, aby można było je dokładnie dotknąć, obejrzeć a niektórych nich nawet aktywnie użyć. Będą temu służyć centralnie rozmieszczone stoły, dzięki którym w Muzeum Regionalnym realizowane będą warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem m.in. stołu garncarskiego, pod opieką Kustosza Muzeum Regionalnego.