Spichrze przy ul. Łaziennej
Ulica Łazienna w dawnym Toruniu miała duże znaczenie: jako jedna z klilku prowadziła prostopadle do nabrzeża portowego i w średniowieczu - wtedy jej południowy odcinek nazywano ul. Szkolną - w dużej mierze zabudowana była domami-spichrzami, które po zmniejszeniu intensywności handlu zbożem przez torunian w XVII w. zaczęto przekształcać na kamienice mieszkalne. Z kolei w północnym odcinku obecnej ul. Łaziennej - nazywanym wtedy ul. Jęczmienną - pichrze pojawiły się w XVI-XVIII w. (w wyniku przekształcenia wczesniejszych domów).
Obecnie tylko dwa tutejsze budynki zachowały znamiona świadczące o pełnionej przez nie spichlernej funkcji.
< Przy ul. Łaziennej 3 stoi dawny dom-spichrz gotycki z przełomu XIII i XIV w., przebudowany na kamienicę mieszkalną w okresie renesansu (XVI/XVII w.), z tego okresu pochodzi fasada z trzema smukłymi wnękami oraz renesansowym zdobieniem szczytu.
Kamienica ponownie została przebudowana na spichrz w 1861 r., w takim stanie dotrwała do dziś.
Kamienica ponownie została przebudowana na spichrz w 1861 r., w takim stanie dotrwała do dziś.
Natomiast pod adresem Łazienna 16 znajduje się tzw. "czerwony spichrz" - mieszkalny budynek średniowieczny, przebudowany ok. 1590 r. na renesansową rezydencję toruńskiego rodu patrycjuszowskiego Eskenów i ponownie przebudowany ok. 1850 r. - tym razem radykalnie na spichrz; w tej formie pozostał do dziś. Więcej o domu Eskenów tutaj.