Wycieczka: Część centralna Starego Miasta
Chociaż Toruń lokowano w 1232 r. (lub w 1233 r.; zobacz: Kiedy założono Toruń?) to jednak jego dzisiejszy centralny plac - Rynek Staromiejski - został wytyczony nieco później, bo po 1251 r. Wiąże się to z powiększeniem obszaru Torunia w tym czasie, co nastąpiło ze względu na niespodziewany niezwykle szybki rozwój miasta. W ten sposób powiększony obszar miejski otoczony murami osiągnął powierzchnię ok. 19 ha. Dziś obszar ten to Stare Miasto, w przeciwieństwie do Nowego Miasta założonego niewiele później, bo w 1264 r.
Trzy średniowieczne dawniej odrębne jednostki - Stare Miasto, Nowe Miasto oraz teren zamku krzyżackiego - objęte są dziś wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, stanowiąc jeden z najcenniejszych historycznie, architektonicznie i artystycznie terenów miejskich na świecie.
Wycieczka nasza w znacznej mierze odbywa się właśnie w Rynku Staromiejskim i jego nabliższym sąsiedztwie. Pozostałe obszary Starego Miasta oraz Nowe Miasto objęte są kolejnymi trasami zwiedzania >>>.
Kliknij odpowiedni kwadracik/cyfrę na mapie i rozpocznij wędrówkę!
Wycieczka opracowana przez Toruński Serwis Turystyczny (Arkadiusz Skonieczny), objęta prawami autorskimi. Data publikacji: 22-02-2019
Długość trasy: 800 m.
Pośrodku Rynku stoi monumentalny gotycki Ratusz Staromiejski (nr 11) powodujący, że ten plac o wymiarach 104 x 109 m wydaje się mniej obszerny.
Wycieczkę rozpoczynamy w zachodniej - największej części Rynku, zwanej niegdyś placem turniejowym. Odbywały się tutaj zgromadzenia mieszczan oraz igrzyska, turnieje rycerskie związane z tradycją arturiańską i wielkie uroczystości na cześć królów polskich, którzy od poł. XV w. zatrzymywali się licznie i stale w Ratuszu Staromiejskim, mieszkając nieraz po kilka tygodni.
► Więcej o Rynku Staromiejskim tutaj