Malowidła w kamienicy ul. Kopernika 21 i ul. Ducha Św. 12
w przygotowaniu
Pod adresem ul. Kopernika 21 stoją dwie kamienice (wschodnia i zachodnia), z których narożna (zachodnia) ma dodatkowy adres: ul. Ducha św. 12.
W kamienicy wschodniej w wysokiej sieni znajduje się renesansowy polichromowany strop z ok. 1600 r. Wśród jego malowanych ornamentów wyróżnić można maureskę (brązowa na jasnym tle lub biała na zielonym tle), ornament owocowo-kwiatowy (jabłka, gruszki, śliwki, winogrona), wazony w kształcie pucharów i fantazyjnych uszkach, ornamenty imitujące wielobarwny marmurek.
Cały strop charakteryzuje się naprzemiennie ułożonymi deskami o jasnych i ciemnych tłach.
Z kolei w pomieszczeniu traktu frontowego na 1. piętrze na stropie renesansowym polichromie znajdują się w stanie słabo czytelnym na deskach stropowych. Zostały one w czasie remontu w 1972 r. przeniesione tutaj z pomieszczenia traktu tylnego tegoż piętra. Z nikłych pozostałości malowideł zauważyć można fragmenty ornamentu okuciowego oraz motyw esowatej wici roślinnej.
W kamienicy zachodniej (ul. Ducha Św. 12) polichromie zachowały się w pomieszczeniu na 1. piętrze w trakcie frontowym. Są to szczątkowe fragmenty malowideł ściennych średniowiecznych prawdopodobnie z ok. 1500 r. lub nawet wcześniejszych (przed 1450 r.)
Na ścianie wschodniej tego pomieszczenia zachowały się fragmenty fryzu podstropowego z falistą wicią roślinną w postaci białego pędu z liśćmi kolkoru białego i czerwonego na ciemnobłękitnym tle.
Poniżej tego fryzu widać górne fragmenty prostokątnych pól obramowanych białymi paskami, pokrywających pierwotnie prawdopodobnie przeważającą część wysokości ściany. Być może były tu namalowane postaci świętych.