Dom rodziny Szumanów

 
Lokalizacja
Przedmieście św. Katarzyny, ul. Leona Szumana 2 
650 m na płn.wsch. od Rynku Staromiejskiego
 
Narożny neoklasycystyczny budynek powstał w 1893 r. na narożnej działce przy placu św. Katarzyny i ulicy później nazwanej imieniem Leona Szumana. Pierwotnie wejście znajdowało się od ul. Szumana, zmienione na obecne (od placu) po II wojnie światowej.
Była to obszerna klinika dra Leona Szumana (1852-1920), wyposażona w nowoczesny sprzęt i narzędzia chirurgiczne.
Przybyły w 1879 r. do Torunia dr Szuman w 1884 r. urządził swą pierwszą klinikę przy ul. Kopernika na Starym Mieście. Szybko stał się uznanym i cenionym lekarzem. W nowej i nowocześnie wyposażonej siedzibie na Przedmieściu św. Katarzyny wykonywano wiele zabiegów niedostępnych w innych toruńskich placówkach. Wkrótce klinika Szumana zdobyła opinię jednej z najlepszych w całych Prusach Zachodnich.
Szuman nazywany był "dobrym doktorem", bo znany był m.in. z tego, że najuboższych polskich torunian leczył za darmo lub półdarmo. Największym jego osiągnięciem było wykonanie w 1883 r.  po raz pierwszy na ziemiach polskich przetoczenia soli fizjologicznej u 15-letniego chłopca we wstrząsie.
 
   
 
Poza tym Szuman był polskim działaczem narodowym i społecznym w dobie zaboru pruskiego (niemieckiego). Był członkiem (od 1886 r. prezesem) Towarzystwa Naukowego w Toruniu i kilku innych organizacji polskich. Podczas głośnego procesu Filomatów Pomorskich (zobacz: Liceum im. M. Kopernika) toczącego się w 1901 r. przed sądem w Toruniu, dom jego był ostoją dla 60 oskarżonych w nim młodych Polaków, w tym jego syna Henryka, późniejszego księdza (rozstrzelanego 2 października 1939 r. przez Niemców). Inni synowie, Stefan i Jerzy, zostali profesorami uniwersytetów w Krakowie i w Poznaniu. Córka Wanda była znaną działaczką społeczną i opiekunką bezdomnych i kalekich dzieci w Toruniu. W okresie międzywojennym współpracowała m.in. z Januszem Korczakiem, organizując wraz z bratem Henrykiem sierociniec. Po II wojnie światowej w budynku kliniki ojca założyła Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli. Działalność tę przerwały władze komunistyczne w 1949 r. Po odejściu na emeryturę w wieku 62 lat rozpoczęła pracę z dziećmi niewidomymi. Ostatnie ponad 20 lat życia poświęciła rozwojowi twórczości plastycznej ludzi dotkniętych ciężkim kalectwem.
 
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (2)
Władyslaw Łoś, 2020-10-26 16:08:03
Wielokrotnie wara z moją Mamą bywałem w tym domu, gdzie odwiedzaliśmy pannę Wandę Szuman, przyjaciółkę Mamy, która mojego ciężko doświadczonego i skazanego przez lekarzy na dożywotni a krótki pobyt w ośrodku specjalnym brata, rehabilitowała tak, że nie tylko skończył w normalnym trybie szkołę i studia, ale potem normalnie pracował i instytucie naukowym i żyje szczęśliwie do dziś osiągnąwszy wiek 74 lat.
Ostatni raz zaś odwiedziłem ten dom kilka lat temu, kiedy zamieszkałem tam jako goś hotelowy w czasie wizyty do rodzinnego miasta.
Władysław Łoś, 2020-10-26 16:11:50
Pana Wanda Szuman zapytana kiedyś prze moją Mamę, czemu zostaje paną, powiedziała jej, że dosyć jest na świcie nieszczęśliwychdzieci, którymi może się zajmować, nie potrzebuje swoich. Jak jestem niewierzący, to jeżeli poświecie chodzą czasem święci, to ona na pewno była taka. Głęboko wierząca i nie wiem, czemu diecezja toruńska nie stara się o jej beatyfikację, a miasto nie postawi należnego,okazałego, pomnika.
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj