Kamienica plac św. Katarzyny 5

 
Lokalizacja
650 m na wsch. od Rynku Staromiejskiego
 
 
To jeden z nielicznych w Toruniu przykładów neobaroku francuskiego, zbudowany w 1897 r. Budynek jest narożny, posiada 9-osiową rytmiczną elewację od strony placu św. Katarzyny oraz mniejszą, 2-osiową od strony ulicy św. Katarzyny. Naroże kamienicy jest ścięte i zwieńczone trójelewacyjną kondygnacją wyrastającą ponad pozostałe części kamienicy, nadającą dodatkowego szczególnego monumentalizmu, podkreślającą też położenie budynku u zbiegu dwóch pierzei - reprezentacyjnego placu oraz głównej ulicy Nowego Miasta; dodatkowo reprezentacyjności tej części budynku dodaje boniowanie I i II piętra elewacji. Całość przykryta jest wysokim dachem z lukarnami, krytym łupkiem.
W elewacji od strony placu umieszczono wejście, które zaakcentowane jest niewielkim ryzalitem. W części dachowej zwieńczony jest on ozdobnym szczytem nawiązującym do barokowym ze ślimacznicami.
Każda kondygnacja oddzielona jest na elewacji gzymsami. Rytmiczności i regularności elewacji nadają pilastry pomiędzy oknami, z czego między oknami II piętra są one podwójne, a między oknami I piętra dodatkowo zdobione sztukateriami w formie splotów roślinnych.
Elewacja od strony ul. św. Katarzyny łączy się bezpośrednio ze starszą zabudową pierzejową historycznego Nowego Miasta, natomiast elewacja od strony placu jest równoległa do linii rozebranych w 2. poł. XIX w. średniowiecznych murów obronnych nowomiejskich. Chociaż dziś dom ten stoi przy centralnym placu Przedmieścia św. Katarzyny (Wilhelmstandt), to jednak jest budynkiem granicznym - fizycznie położonym jeszcze w obrębie lokacyjnego Nowego Miasta.
 

Oprac. Arkadiusz Skonieczny, data publikacji: 10-11-2020

  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (1)
Lokatorzy/ Nowości, 2021-04-01 23:29:39
Zostawiono zie - mówią mieszkańcy zrewitalizowanej kamienicy przy placu św. Katarzyny
Alicja Cichocka,(14 stycznia 2015).

- Zostawiono nas na lodzie - mówią mieszkańcy zrewitalizowanej kamienicy, którzy mieli dostać 200 tys. zł z Unii. Przez błędy byłych i obecnych pracowników ZGM nie dostaną nic.

Przez wart około 26 tysięcy złotych remont klatki schodowej, który przeprowadzono bez koniecznych zgłoszeń i zezwoleń odrzucono cały wniosek opiewający na 331 tys. zł. Remont klatki najpierw przeprowadzono bezprawnie, a potem wpisano do wniosku o środki unijne - mówi Jakub Hoffmann, mieszkaniec kamienicy.
W 2013 roku kolejny zarząd, składający się z pracowników ZGM - Krzysztofa Mielczarka i Renaty Skrzypek - błąd powielił, czyli wpisał do wniosku.
Unia nie dofinansuje remontów przeprowadzonych bezprawnie - orzekli eksperci.
rząd obarcza winą poprzedników, a ci nie chcą być kojarzeni z tą sprawą. Nic dziwnego, prowadzą razem prywatną firmę zarządzającą nieruchomościami.
- To nie my składaliśmy wniosek o dofinansowanie - według Danuty Dmochewicz należało sprawdzić dokumentację i nie wpisywać klatki do wniosku. Jak przekonywała nas w listopadzie, taki manewr był możliwy. W 2013 roku kolejny zarząd, składający się z pracowników ZGM - Krzysztofa Mielczarka i Renaty Skrzypek - błąd powielił, czyli wpisał do wniosku.
Unia nie dofinansuje remontów przeprowadzonych bezprawnie - orzekli eksperci z Urzędu Marszałkowskiego i odrzucili cały wniosek.
Nie pomogły odwołania także do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..”
Lokatorzy:
Prawda jest taka, iż pomimo potencjalnego remontu klatki w stan techniczny budynku można określić jako marny. Nic też dziwnego że ZGMy zrzekły się zarządzania fasady, jak również tego co zadłużona fasada skrywa.
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj