Gotyckie figury św. Barbary z Barbarki

W kaplicy św. Barbary na Barbarce znajdowały się dwie gotyckie rzeźby św. Barbary. Obie są cennymi dziełami sztuki średniowiecznej, reprezentują wysoki poziom artystyczny.

Rzeźba z ok. 1400 r.

 
Rzeźba wykonana jest z wapienia, ma wysokość ok. 75 cm.
Święta stoi nieco przegięta w prawo. W prawej ręce trzyma wieżę stojącą na rozpostartej dłoni, lewą ręką dotyka wieży. W wielu miejscach posiada znaczne uszkodzenia.
Pierwotnie znajdowała się w nieistniejącym od 1. połowy XVII w. ołtarzu w kaplicy św. Barbary w kościele Świętojańskim. Do kaplicy na Barbarce została przeniesiona ok. 1800 r. Od 1965 r. eksponowana jest w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.
Rzeźba ta odznacza się szczególnymi wartościami artystycznymi. Przynależy do kręgu gotyckiego stylu miękkiego, którego jednym z najlepszych reprezentantów w Europie jest Piękna Madonna Toruńska z ok. 1390 r. Jednak figura św. Barbary reprezentuje dojrzały styl miękki w wersji innej niż Piękna Madonna Toruńska.

Rzeźba z ok. 1515 r.

 
Figura wykonana jest z drewna, ma wysokość 150 m.
Od początku znajdowała się w kaplicy św. Barbary na Barbarce. Jest jedynym do dziś zachowanym elementem pierwotnej kaplicy. Od 2007 r. eksponowana jest w kościele św. Antoniego na Wrzosach.
W prawej ręce św. Barbara trzyma na wysokości piersi rozwartą księgę, ujmując jednocześnie dwoma palcami brzeg płaszcza, który przyciska do księgi. W lewej ręce niesie kielich z kulistą hostią.
Święta ma owalną twarz o wysokim, wypukłym czole. Głowę zdobi korona o niskich, szerokich sterczynach. Na jej obręczy umieszczono plastyczne romby i koła naśladujące drogie kamienie; podobne ozdoby znajdują się na sterczynach.
 
Rzeźba wywodzi się z twórczości toruńskiego warsztatu Mistrza Tryptyku św. Wolfganga.
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:
   
Kontakt
 
tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Bankowa 14/16/16 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
 
Osoby i instytucje chętne do współpracy prosimy o kontakt.