Malowidła w kamienicy ul. Szeroka 19
Kamienica przy ul. Szerokiej 19 jest - jak wiele sąsiednich - domem pochodzenia średniowiecznego, sięgającym początku XIV w. Została destrukcyjnie przekształcona z patrycjuszowskiej (mieszczańskiej) na wielomieszkaniową czynszową z handlowym parterem w XIX w., co spowodowało zatracenie jej wartości historycznych i architektonicznych.
Pierwotnie była to duża, 4-osiowa kamienica patrycjuszowska w typie domu-spichrza. Obecnie fasada pozbawiona szczytu ma skromny i prosty wystrój w typie klasycznym; w elewacji tylnej zachował się oryginalny szczyt gotycki, a także XIV-wieczna więźba dachowa.
W XIV i XV w. kamienica należała do jednego z najznamienitszych toruńskich rodów patrycjuszowskich i kupieckich - Rockendorfów. Następnie, w 1470 r. wskutek ożenku jednej z córek Pawła Rockendorfa z Heinrichem Krügerem i wniesienia domu jako posagu, kamienica stała się siedzibą Krügerów przez kolejne stulecie.
Pochodził z Kolonii, a w Toruniu pojawił się w 1462 r. jako faktor gdańskiego kupca Tiedemana Bye, pośrednicząc i reprezentując go w transakcjach, sporach i sprawach z kupcami toruńskimi. Jednak wkrótce, bo już pod koniec lat 60. XV w. zaczął prowadzić samodzielne interesy handlując przede wszystkm zbożem (w 1473 r. zakupił kamienicę ze spichrzem nieopodal bramy Mostowej i portu wiślanego; zobacz: Toruń jako ośrodek handlu zbożem i solą). W 1470 r. otrzymał prawo miejskie i stał się obywatelem Torunia. Zapewne w uzyskaniu tego i wejściu do kręgu patrycjatu toruńskiego pomógł Krügerowi wspomniany ożenek Rockendorfówną, która wniosła mu w posagu kamienicę przy ul. Szerokiej 19.
Będąc pełnoprawnym obywatelem Torunia i dzięki Rockendorfom członkiem najwyższej warstwy społecznej, Krüger już w 1471 r. został wybrany ławnikiem staromiejskim, a w 1473 r. był już rajcą pełniąc kolejno różne funkcje: zarządcy cegielni i wapiennika, zarządcy Kamlarii, zarządcy mennicy, młyna końskiego i przeprawy promowej na Wiśle. W 1483 r. osiągnął tytuł pierwszego burmistrza, pełniąc to stanowisko wielokrotnie później. Następnie w latach 1494, 1496, 1499-1503 r. sprawował funkcję burgrabiego - przedstawiciela króla polskiego w Toruniu.
Jako bogaty kupiec był fundatorem i opiekunem licznych ołtarzy i wikariatów w kościele Świętojańskim.