Fontanna Cosmopolis
Multimedialna fontanna "Cosmopolis" to swoista pamiątka kopernikowska, jest nawiązaniem do ósmej strony dzieła Kopernika "De revolutionibus...", przedstawiającej układ heliocentryczny. Z umieszczonych tu 113 dysz rozmieszczonych na orbitach Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza i Saturna oraz centralnego Słońca iluminowana kolorowym światłem woda tryska różnymi układami wodnymi w rytm muzyki.

Planty między al. Jana Pawła II / ul. Fosa Staromiejska / pl. Artylerii Polskiej
400 m na wsch. od Rynku Staromiejskiego
Swoistą pamiątką kopernikowską - nawiązaniem do ósmej strony dzieła Kopernika "De revolutionibus..." przedstawiającej układ heliocentryczny, jest fontanna Cosmopolis, otwarta w 2008 r. Zlokalizowana w centrum miasta, na Plantach za Harmonijką (między ul. Fosa Staromiejska / Al. Jana Pawła II / plac Artylerii Polskiej), jest popularną atrakcją ściągającą na wieczorne widowiska tłumy widzów.
Fontanna ma 113 dysz wodnych rozmieszczonych na przedstawionych na granitowym podłożu orbitach Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza i Saturna. Centralna dysza, umieszczona w miejscu Słońca wyrzuca wodę na wysokość 5 m, a dysze na orbitach - do 4,5 m. Sterowana elektronicznie fontanna w sezonie turystycznym kilka razy co pół godziny po zmierzchu prezentuje widowiskowe seanse dźwięku i światła tryskając różnymi układami wodnymi w rytm muzyki i gromadząc liczną widownię turystów.
Turyści i mieszkańcy mogą usłyszeć m.in. napisany specjalnie dla fontanny utwór Krzesimira Dębskiego "Cosmopolis". Kompozycja ma 15,5 min. W jej nagraniu uczestniczyli muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. - Muzyka nawiązuje do bogatej historii Torunia i osoby Mikołaja Kopernika – opowiada Krzesimir Dębski. - Przez moment miałem odczucie, że pretekstów artystycznych do stworzenia muzyki jest w Toruniu aż za dużo. Zastosowałem więc średniowieczne motywy muzyczne, które będą odpowiadały gotyckiej architekturze miasta. Są one jednak skompilowane z fakturą awangardowej muzyki współczesnej. W konstrukcji poszczególnych fraz muzycznych są astronomiczne odniesienia matematyczne. Jest też w tym utworze związek z wizjami muzycznymi Talesa z Miletu i Pitagorasa. Trzeba wiedzieć, że to byli również twórcy naszego systemu muzycznego.
W kolejnych latach powiększa się repertuar utworów stanowiących muzyczne tło do pokazów fontanny. Do muzyki Cosmopolis dołączyły doskonale znane melodie filmowe z Love Story oraz z Gladiatora, a także Oda do Radości (pokaz do tego utworu został opracowany w 2011 r., z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej). Od sierpnia 2012 r. zamiast spektaklu do dziwięków Ody do Radości uruchomiony został pokaz do muzyki filmowej Michała Lorenca.
Pokazy
Plan seansów fontanny Cosmopolis zmienia się w zależności od pór roku i związanej z tym zmiennej godziny zapadania zmierzchu - widowiskowy efekt pokazów można bowiem uzyskać po zapadnięciu ciemności. W sezonie letnim pokazy rozpoczynają się o godzinie 21.00 i kończą o 24.00. W każdej godzinie można oglądać widowisko świetlne z kilkoma utworami muzycznymi. Według kolejności są to:
Muzyka filmowa Michała Lorenca
Muzyka z filmu Love Story
Muzyka z filmu Gladiator
Utwór Cosmopolis
Pomiędzy poszczególnymi seansami są kilkuminutowe przerwy.
Muzyka z filmu Love Story
Muzyka z filmu Gladiator
Utwór Cosmopolis
Pomiędzy poszczególnymi seansami są kilkuminutowe przerwy.
- Od 1 maja do 30 czerwca: pokazy w godzinach 20:00 - 24:00
- Od 1 lipca do 31 sierpnia: pokazy w godzinach 21:00 - 24:00
- Od 1 września do 31 października: pokazy w godzinach 19:00 - 23:00
Planetoida Toruń
W sąsiedztwie fontanny Cosmopolis znajduje się osobliwa instalacja w formie aluminiowej orbity z umieszczoną na niej planetoidą Toruń (nr 12999). Została odsłonięta w dniu ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii, 19. lutego 2009 r.
► Więcej tutaj >>>
Powrót do: