Umywalki ścienne w kamienicach toruńskich
W ścianach wewnątrz wielu średniowiecznych toruńskich kamienic mieszczańskich znajdują się różnego rodzaju wnęki. To powszechny element, zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych i magazynowych. Niektóre miały formy ozdobne (jak np. charakterystyczne, dużych rozmiarów wnęki profilowane w bocznych ścianach wysokich sieni) inne mniejsze służyły jako wnękowe szafki ścienne zamykane drewnianymi drzwiami, w jeszcze innych umieszczano np. oświetlenie pomieszczenia.
Kolejne zastosowanie takich wnęk wyjaśniło się dopiero podczas renowacji gotyckiej kamienicy patrycjuszowskiej przy ul. Żeglarskiej 13 w latach 1992-1994. Odkryta wnęka w bocznej ścianie wiszącej izdebki w wysokiej sieni wyposażona była w płaską misę ze sztucznego kamienia, która posiadała odpływ w stronę ulicy, a w sklepieniu tej wnęki zachował się metalowy hak służący do zawieszania naczynia z wodą. W kamienicy tej odkryto 4 inne takie wnęki umywalkowe w poszczególnych pomieszczeniach. Dodatkowo jedna z nich - umieszczona w pomieszczeniu traktu tylnego na I piętrze zachowała relikty malowidła gotyckiego z przedstawieniem sceny Zwiastowania Marii Pannie.
Wnęki o podobnych funkach znajdują się też w wielu innych toruńskich gotyckich kamienicach mieszczańskich, np. ul. Królowej Jadwigi 9 (gdzie w izbie tylnej na piętrze wnęka umieszczona jest w wysokiej blendzie, a w jej tle namalowano postać św. Jakuba w technice al fresco), Rynek Staromiejski 4, Łaziennej 16, Żeglarskiej 7.
Wnęka umywalkowa w pomieszczeniu na I piętrze w trakcie tylnym w kamienicy ul. Żeglarska 7
|
Wnęka umywalkowa w wiszącej izdebce w wysokiej sieni w kamienicy ul. Żeglarska 13
|
Wnęka umywalkowa na parterze traktu tylnego w kamienicy Rynek Staromiejski 4
|
Wnęka umywalkowa w wysokiej sieni w kamienicy ul. Łazienna 16
|