Spichrz ul. Piekary 2 / Rabiańska 23
Spichrz w stylistyce manieryzmu niderlandzkiego, z pierwszej ćwierci XVIII w. pod adresem ul. Piekary 2 / Rabiańska 23 jest uznawany za jeden z najbardziej unikatowych w swoim stylu spichrzy w Polsce, nie tylko ze względu na formę architektoniczną i konstrukcję nośną, ale też ze względu na oryginalność i kompletność zachowania.
Został zbudowany przez kupca zbożowego Johanna Salomona Rosstenchera (zm. 1733 r.) na pozostałościach trzech wcześniejszych spichrzy gotyckich (szczytowych wobec ul. Rabiańskiej), podobnych do tych zachowanych po sąsiedzku pod adresem ul. Rabiańska 19 i 21.
Budynek ten powstał od razu jako spichrz, w przeciwieństwie do niektórych gotyckich, które pierwotnie były domami-spichrzami, później dopiero przekształconymi wyłącznie do funkcji magazynowej (np. sąsiedni spichrz przy ul. Piekary 4).
Jeszcze w XVIII w. został wzmocniony masywną przyporą dostawioną do narożnika południowo-zachodniego, co spowodowane zostało koniecznością zatrzymania nierównomiernego osiadania budynku na dość niestabilnym gruncie.
Powstał w okresie szczególnego rozwoju wiślanego handlu zbożowego, którego Toruń był jednym z największych centrów. Zlokalizowany w południowo-zachodniej części Starego Miasta - w okolicy "spichrzowej", w bliskości dawnego portu.
Budynek utrzymany jest w charakterystycznej dla manieryzmu północnoeuropejskiego (i tym samym dla Torunia) kolorystyce - z czerwienią ścian kontrastują jasne obramienia okien, które nota bene nawiązują swoją formą do worków zbożowych.