Kamienica ul. Żeglarska 10
Kamienica trójosiowa, fasada zdobiona ornamentyką gotycką w formie nisz i blend ostrołukowych, górna część pozbawiona szczytu.
Do kamienicy prowadzi zrekonstruowane przedproże - jedna z nielicznych takich form charakterystycznych dla przedrozbiorowego Torunia - dalej gotycki ostrołukowy, profilowany portal.
Na parterze w trakcie przednim wysoka sień, której boczne ściany zdobione są gotyckimi ostrołukowymi wnękami tynkowanymi na biało, a drewniany strop belkowy polichromiami barokowymi z XVIII w. Okna wysokiej sieni z charakterystycznymi dla okresu nowożytnego podziałami kamiennymi.
W niszach na ścianie północnej w dawnym pomieszczeniu reprezentacyjnym w trakcie tylnym pierwszego piętra XV-wieczne polichromie św. Katarzyny i św. Doroty oraz wyobrażenie fantazyjnego stwora.
W latach 1437-1463 kamienica była własnością Lucasa Watzenrode - dziadka Mikołaja Kopernika, a w latach 1463-1499 jego wuja - burmistrza toruńskiego Tilemana von Allen (mąż Krystyny Watzenrode).
W tej kamienicy Józef Buszczyński i jego syn Sylwester w latach 1866-1890 mieli drukarnię, w której drukowano pierwsze numery Gazety Toruńskiej (pierwszy polski dziennik na Pomorzu Nadwiślańskim; pismo informacyjno-polityczne wydawane w latach 1867-1921. Gazeta rozwijała w czasach zaborów świadomość narodową, walczyła z germanizacją, przyczyniając się do utrzymania polskości na Pomorzu i będąc główną ostoją słowa polskiego; o historii czasopiśmiennictwa toruńskiego tutaj).