Kamienica ul. Bydgoska 60
Okazała kamienica z narożnym wykuszem zwieńczonym wieżyczką oraz z dwoma szczytami w formach neorenesansowych od ul. Bydgoskiej i trzema od ul. Klonowica.
Zbudowana przed 1897 r. przez toruńską firmę budowlaną Ulmer i Kaun, według projektu berlińskich architektów Hermana Solfa i Franza Wichardsa dla piekarza Franza Kruczkowskiego. Wg tych samych autorów powstała kamienica przy ul. Kazimierza Jagiellończyka 4 na Przedmieściu św. Katarzyny (Wilhelmstadt). Obydwa domy wybudowała ta sama firma budowlana. Oba projekty i realizacje zostały wysoko ocenione przez współczesnych, skoro omawiano je nawet na łamach fachowego czasopisma architektoniczno-budowlanego berlińskiego „Zentralblatt der Bauverwaltung” w 1897 r. Głównym wyróżnikiem tych dwóch kamienic było zastosowanie w elewacjach surowej ciemnej cegły połączonej kontrastowo z jasnym tynkiem. Cegła licówka i profile ceglane pełnią tu rolę dekoracyjną i jednocześnie nawiązują do gotyckiej architektury mieszczańskiej.
Kamienica mieściła 5- i 7-pokojowe mieszkania dla zamożnych obywateli. Na parterze piekarnię i cukiernię. Była to jedna z pierwszych dużych kamienic na Bydgoskim Przedmieściu, ochoczo wznoszonych po złagodzeniu rygorów budowlanych w obrębie twierdzy toruńskiej, poprzednio dopuszczających jedynie zabudowę niską i nietrwałą.