Hotel Polonia (Thorner Hof)
Budynek hotelu powstał w 1890 r. w miejscu rozebranych średniowiecznych murów obronnych i fosy u wylotu ul. Chełmińskiej na plac Teatralny, w bezpośrednim sąsiedztwie rozebranej około rok wcześniej średniowiecznej Bramy Chełmińskiej. Do 1920 r. oraz w czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej działał pod nazwą Thorner Hof (Toruński Dwór) i aż do budowy w 1969 r. hotelu Orbis Kosmos był najbardziej ekskluzywnym hotelem w Toruniu.
Dysponował 36 pokojami oraz salą restauracyjną na parterze, którą pierwotnie zdobiły okna witrażowe, usnięte niestety w czasie kolejnej adaptacji pomieszczenia.
W jego architekturze dominuje styl neorenesansu francuskiego. Dwie dolne kondygnacje są tynkowane i boniowane, a dwie kolejne powyżej mają lico ceglane pokryte kontrastującymi jasnymi elementami tynkowanymi: obramieniami okien, podwójnym pasem równoległych listew łączących poziomo okna każdej kondygnacji. Budynek posiada wysoki dach kryty łupkiem, w którym zastosowano lukarny. Pierwotnie wysoki dach zwieńczony był biegnącą wzdłuż jego krawędzi ozdobną kutą balustradką, która nie została jednak odtworzona w czasie ostatniego remontu budynku.
Obok przeciwległego budynku Teatru Wilama Horzycy jest dominującym elementem architektonicznym placu Teatralnego wchodzącego w skład toruńskiego Ringu.
Jednocześnie stoi na działce narożnej (z ulicą Podmurną) i dostosowując się swoją bryłą do jej obrysu posiada w narożniku wykusz, który powyżej wydatnego gzymsu zwieńczony jest wieżyczką z hełmem nawiązującym do barokowego.
Największa i najbardziej reprezentacyjna fasada - zachodnia - jest 9-osiowa, z czego dwie pary skrajnych osi zwieńczone są szczytami z biforyjnymi oknami i flankującymi je ślimacznicami ponad gzymsem, a także posiadają balkony na każdej kondygnacji powyżej parteru. Dodatkowo na elewacji na 2. piętrze dwa symetryczne względem osi centralnej okna zwieńczone są m.in. muszlą renesansową w formie.
Oprac. Arkadiusz Skonieczny, data publikacji: 19-11-2020