Najstarsze w Polsce organy
W Toruniu znajdują się wyjątkowe wysokiej klasy artystycznej prospekty organowe - dzieła rzeźbiarskie z pocz. XVII w.: w kościele Mariackim i w kościele św. Jakuba. Ich unikatową rangę podnosi fakt, że są to dwa najstarsze na ziemiach polskich takie zabytki.
Organy w kościele Mariackim |
Organy w kościele św. Jakuba |
|
Manierystyczny prospekt organowy z lat 1601-1607 w kościele Mariackim na Starym Mieście jest wybitnym dziełem rzeźbiarskim o wysokich walorach artystycznych, reprezentującym charakterystyczny dla Torunia styl sztuki północnoeuropejskiej. To najstarszy taki zabytek w Polsce.
Organy powstały w okresie użytkowania kościoła Mariackiego przez protestantów. Kościół Mariacki był wtedy głównym kościołem Torunia, jednym z najważniejszych protestanckich kościołów w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
|
Prospekt organowy z 1611 r. w kościele św. Jakuba na Nowym Mieście to również wyjątkowe dzieło sztuki wysokiej klasy artystycznej. To drugie najstarsze organy w Polsce. Tutaj zawarto ten sam program ideowy, choć w nieco skromniejszej wersji, reprezentujący również Tryumf Kościoła oraz uszlachetniającą rolę muzyki w dziele zbawienia ludzkości. Organy powstały także w okresie użytkowania kościoła św. Jakuba przez protestantów. Podobnie jak organy Mariackie, tak i te utrzymane są w sztuce manieryzmu niderlandzkiego charakterystycznego dla dużych, protestanckich miast Prus Królewskich i niespotykanego często w innych miastach polskich.
|