Fort św. Jakuba
Zaokrąglony kraniec południowego skrzydła potężnej redity koszarowej, będącej centralną częścią Fortu św. Jakuba i jedyną do dziś zachowaną.
Poligonalny Fort św. Jakuba może służyć za sztandarowy przykład fortów szkoły nowopruskiej.
Poligonalny Fort św. Jakuba może służyć za sztandarowy przykład fortów szkoły nowopruskiej.

Pierscień wewnętrzny Twierdzy Toruń, ul. gen. Sowińskiego 9
1,5 km od Rynku Staromiejskiego

Fort św. Jakuba (Jakobsfort) był całkowicie nowym dziełem obronnym, powstałym po ponownym włączeniu Torunia do Królestwa Prus i ustaleniu granic państwowych w wyniku postanowień Kongesu Wiedeńskiego w 1815 r.
Był jednym z pierwszych elementów obronnych toruńskiej twierdzy XIX-wiecznej.
Zbudowano go jako element tzw. wewnętrznego pierścienia twierdzy, tj. jeszcze przed rozpoczęciem budowy pierścienia zewnętrznego. Fort zbudowano jako samodzielną cytadelę, otwartą od strony miasta, o rozpiętości 300 m. Jego centralną częścią jest 3-kondygnacyjna, 3-skrzydłowa redita koszarowa z zaokrąglonymi końcami skrzydeł bocznych. Redita od wschodu osłonięta była potężnym wałem o grubości ponad 30 m, który z kolei od zewnątrz poprzedzony był fosą. Fosa od strony wału wyposażona była w gruby mur z licznymi kazamatami i strzelnicami.
W latach 20. XX w., tj. po włączeniu Torunia i Pomorza do Rzeczypospolitej (zobacz: Polska odzyskuje Pomorze), kiedy Fort stracił swoją militarne znaczenie zniwelowano większość obwodów wałów wokół niego, zasypano fosy, rozebrano budowle na placu broni oraz inne elementy murowane Fortu; umocnienia ziemne zostały silnie przekształcone przez budowę ul. Traugutta w poł. lat 30. XX w.
Wobec tego dziś redita ta jest jedynym zachowanym elementem fortu, wykorzystywana na mieszkania, z roku na rok popada jednak w głębszą dewastację (chociaż od 2010 r. realizowany jest program wykwaterowań, a obiekt przeznaczony ma zostać na centrum historyczne, więcej o tym tutaj). Od góry przykryta jest ziemnym nasypem.