Fort św. Jakuba

Zaokrąglony kraniec południowego skrzydła potężnej redity koszarowej, będącej centralną częścią Fortu św. Jakuba i jedyną do dziś zachowaną.
Poligonalny Fort św. Jakuba może służyć za sztandarowy przykład fortów szkoły nowopruskiej.
 
 
Lokalizacja:
Pierscień wewnętrzny Twierdzy Toruń, ul. gen. Sowińskiego 9
 
Fort św. Jakuba, zbudowany w latach 1828-1833, znajduje się na wzniesieniu zwanym Górą św. Jakuba, na wschód od dworca kolejowego Toruń Miasto. Jego zadaniem była obrona miasta-twierdzy od wschodu, co było szczególnie ważne wobec faktu, że w bliskości 10 km na wschód od Torunia przebiegała granica państwowa prusko-rosyjska, a miejsce to - wzniesienia na wschód od centrum - były szczególnie korzystne dla ewentualnego wrogiego ataku.
Fort św. Jakuba (Jakobsfort) był całkowicie nowym dziełem obronnym, powstałym po ponownym włączeniu Torunia do Królestwa Prus i ustaleniu granic państwowych w wyniku postanowień Kongesu Wiedeńskiego w 1815 r.
Był jednym z pierwszych elementów obronnych toruńskiej twierdzy XIX-wiecznej.
 
Zbudowano go jako element tzw. wewnętrznego pierścienia twierdzy, tj. jeszcze przed rozpoczęciem budowy pierścienia zewnętrznego. Fort zbudowano jako samodzielną cytadelę, otwartą od strony miasta, o rozpiętości 300 m. Jego centralną częścią jest 3-kondygnacyjna, 3-skrzydłowa redita koszarowa z zaokrąglonymi końcami skrzydeł bocznych. Redita od wschodu osłonięta była potężnym wałem o grubości ponad 30 m, który z kolei od zewnątrz poprzedzony był fosą. Fosa od strony wału wyposażona była w gruby mur z licznymi kazamatami i strzelnicami.
 
W latach 20. XX w., tj. po włączeniu Torunia i Pomorza do Rzeczypospolitej (zobacz: Polska odzyskuje Pomorze), kiedy Fort stracił swoją militarne znaczenie zniwelowano większość obwodów wałów wokół niego, zasypano fosy, rozebrano budowle na placu broni oraz inne elementy murowane Fortu; umocnienia ziemne zostały silnie przekształcone przez budowę ul. Traugutta w poł. lat 30. XX w.
Wobec tego dziś redita ta jest jedynym zachowanym elementem fortu, wykorzystywana na mieszkania, z roku na rok popada jednak w głębszą dewastację (chociaż od 2010 r. realizowany jest program wykwaterowań, a obiekt przeznaczony ma zostać na centrum historyczne, więcej o tym tutaj). Od góry przykryta jest ziemnym nasypem.
 
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (1)
Anna Janiewicz, 2021-01-27 11:59:42
Dzień dobry,
chcę z kilkoma osobami pozwiedzać fortyfikacje toruńskie. Czy Fort św. Jakuba dostepny jest do zwiedzania? Jesli właścicielem jest osoba prywatna to i tak spróbuję kontaktu (proszę o namiary).

Mój let 504-040-124
Pozdrawiam
AJ
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj