Nie ma gotyku w Toruniu
Pomimo oczywistego i obiektywnego faktu występowania w Toruniu jednych z najlepszych i najwybitniejszych architektonicznie przykładów europejskiego gotyku ceglanego Toruń nie jest członkiem europejskiego stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego!

Wszak jednym z podstawowych kryteriów decydujących o wpisaniu Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO był fakt istnienia w Toruniu obiektów gotyckich, które "wpłynęły na dalszy rozwój architektury" oraz obiektów gotyckich, które "stanowią wybitne dzieło ilustrujące okres historyczny".
Tymczasem na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego znajdują się miejsca o niższej randze i wartości, nie mające takiego znaczenia dla historii sztuki jak zabytki toruńskie. Miejsca, które nie spełniają ww. wyróżnionych kryteriów. Spełniającego je Torunia nie ma. Z miast polskich należą: Chełmno, Grudziądz, Gdańsk, Myślibórz, Olsztyn, Płock, Sławno, Szczecin (>>>).

Tymczasem Europejski Szlak Gotyku Ceglanego jest uznanym i wspieranym przez wiele instytucji stowarzyszeniem międzynarodowym. Uznany za międzynarodowy turystyczny szlak kulturowy m.in. przez Deutsche Zentrale für Tourismus (Niemiecka Centrala Turystyki), Polską Organizację Turystyczną itp. W 2008 r. został nominowany do nagrody „Trendmarke des Jahres 2009“ (Marka Roku 2009) największego w Niemczech magazynu kulturalnego “Kultur Spiegel“ i Agencji Causales, w 2010 r. został na największych europejskich targach poświęconych ochronie zabytków „denkmal2010” w Lipsku odznaczony Złotym Medalem za wyjątkowe starania wniesione w ochronę zabytków w Europie, a w 2012 r. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego otrzymał nagrodę specjalną jury komitetu nagrody Europa Nostra.
Celem stowarzyszenia jest pogłębienie poczucia wspólnej tożsamości historycznej sięgającej średniowiecza oraz czasów potęgi związku hanzeatyckiego pomiędzy miastami członkowskimi z Danii, Niemiec i Polski. Miasta członkowskie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego łączy wspólne dziedzictwo kulturowe, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest architektura gotyku ceglanego. Promocja i poszerzanie wiedzy na temat tego elementu wspólnego dziedzictwa, jak również pobudzanie świadomości potrzeby zachowania i pielęgnowania wspólnoty historyczno-kulturowej jest głównym zadaniem jakie przed nami stoi.
Corocznym wydarzeniem organizowanym w miastach członkowskich stowarzyszenia jest Dzień Gotyku Ceglanego.
Corocznym wydarzeniem organizowanym w miastach członkowskich stowarzyszenia jest Dzień Gotyku Ceglanego.

Gotyk ceglany stał się charakterystycznym stylem architektonicznym dla Torunia i innych miast regionu południowego pobrzeża Bałtyku, a więc dla miast tworzących wspólnotę kulturową. Na rozpowszechnienie tego stylu architektonicznego miało wpływ również aktywne członkostwo wielu miast z tej wspólnoty w powstałym w średniowieczu Związku Hanzeatyckim (zobacz: Toruń: Hanzeatyckie emporium).
Dziś gotyk ceglany jest rozpoznawalnym znakiem identyfikacyjnym, symbolem i marką turystyczną tego regionu, czyli automatycznie Torunia również.
Dziś gotyk ceglany jest rozpoznawalnym znakiem identyfikacyjnym, symbolem i marką turystyczną tego regionu, czyli automatycznie Torunia również.
Arkadiusz Skonieczny, data publikacji: 03-09-2020