Wyższe Seminarium Duchowne

Dawne Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie

 

 
Lokalizacja
Przedmieście Bydgoskie, plac W. Frelichowskiego 1
2,2 km na płn.-zach. od Rynku Staromiejskiego
 
Budynek mieszczący dziś Wyższe Seminarium Duchowne został zbudowany w okresie zaboru niemieckiego (pruskiego), w 1910 r. dla Królewskiego Ewangelickiego Seminarium Nauczycielskiego, które było wyższą placówką oświatową i odpowiednikiem seminarium katolickiego.
Podobnie jak budynek seminarium katolickiego, tak i ten zbudowano na planie litery U.
Do budynku prowadzą dwa wejścia główne od ul. Sienkiewicza, z których południowe jest bardziej reprezentacyjne.
Południowa narożna część głównego skrzydła budynku ma postać ryzalitu, w którym większe okna parteru zaznaczają aulę szkolną. Tutaj w elewacji między oknami występują też ozdobne kartusze.
Stylistyka całego budynku nawiązuje do ducha architektury barokowej.
Teren szkoły obejmuje większą powierzchnię od tyłu budynku, gdzie urządzono ogród i ścieżki spacerowe. Takie okoliczności wg ówczesnych teoretyków zapewniać miały efektywniejsze kształcenie.
 
  • drukuj
  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (1)
Andrzej Gryglewicz, 2021-12-14 22:36:29
Kiedyś to była "moja szkoła". W latach 1963-1971 uczęszczałem do niej  . Wtedy nazywała się Szkoła Ćwiczeń przy liceum pedagogicznym  . To była szkoła podstawowa  . Bardzo miło wspominam temten czas  . Szkoła była w zasadzie otoczona lasem, tylko od strony północnej sąsiadowała z tz "Handlówką". Obok szkoły znajdowała się stacja kolejowa Toruń Północ i bocznica kolejowa  . Za szkołą była i jest jeszcze górka zwana "Rudelką" - świetna górka na sanki  . Za nasypem kolejowym po drodze do domu ( ul.Wyczółkowskiego) był lasek z karłowatymi sosnami który nazywaliśmy "Kurzekli"  . Póżniej w miejscu naszych zabaw wybudowano dzielnicę UMK  . Piękne to były czasy i piękne miejsca  .
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:

Kontakt

tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
formularz kontaktowy
 
 
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Rabiańska 3 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do ich autorów lub właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi od momentu powstania Portalu w 2015 r. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
Polityka cookies
 
Jeżeli chcesz opublikować swój artykuł lub napisać do Toruńskiego Portalu Turystycznego ponieważ gdzieś do tekstu wkradł się błąd, chcesz nawiązać współpracę lub po prostu przekazać swoją opinię, możesz to zrobić używając adresu mailowego biuro@toruntour.pl. Żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi!
 
Zostań naszym patronem. Poznaj szczegóły i możliwości tutaj