Dom Mikołaja Kopernika. Muzeum
Co tu zwiedzać?
Dom Mikołaja Kopernika jest interaktywnym muzeum, które opowiada nie tylko historię życia astronoma i jego rodziny, ale również porusza kwestie m.in. życia w średniowiecznym Toruniu, związane z kosmosem, rozwojem nauki, odkryciami geograficznymi czy dążeniem ludzi do wiedzy.
Muzeum Mikołaja Kopernika jest muzeum biograficznym najwybitniejszego torunianina, umiejscowionym w dwóch pięknych kamienicach gotyckich: większej kamienicy kupieckiej, uznawanej za prawdopodobne miejsce urodzin Kopernika i w połączonej z nią sąsiedniej kamienicy mniejszej.
Kamienica większa pierwszorzędnie reprezentuje hanzeatycki typ średniowiecznego domu mieszczańskiego. W budynku tym ekspozycja pokazuje właśnie charakterystyczne dla wielkich miast hanzeatyckich wnętrza mieszczańskie. Odnaleźć można tu m.in. wyposażenie, funkcje pomieszczeń oraz specyficzny układ i podział wnętrz każdej części: przedniego i tylnego traktu oraz od piwnic i parteru z wysoką sienią po wyższe piętra pełniące funkcje magazynowe.
Kto natomiast oczekuje zobaczyć jakiekolwiek przedmioty będące niegdyś osobistą własnością Kopernika zawiedzie się - nie zachowały się takie, które bezpośrednio należały do astronoma czy jego rodziny. Rekompensatą niechże będzie jedyny zachowany przyrząd matematyczno-astronomiczny po innym słynnym astronomie - Janie Heweliuszu - eksponowany w tutejszym muzeum.
Zwiedzanie rozpoczyna się w piwnicy kamienicy mniejszej tematem obserwacji nieba w czasach najdawniejszych, gdzie poznajemy m.in. starożytne obserwatoria i dążenia do poznania i wykorzystania kosmosu, rozumienie uniwersum przez człowieka w średniowieczu oraz zmiany w postrzeganiu Ziemi i kosmosu zachodzące w wyniku wielkich odkryć geograficznych w XV w.
Dalej ścieżka zwiedzania wiedzie do oficyny kamienicy większej. Ekspozycja w kamienicy większej pokazuje Wnętrza mieszczańskie i życie codziennie mieszczańskiej rodziny w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie. Rozpoczyna ją jednak dział poświęcony rodzinie Mikołaja Kopernika, następnie kulturze materialnej średniowiecznego i nowożytnego Torunia. Znajdziemy tu też temat nauki w czasach nowożytnych oraz aranżację Pracowni Uczonego doby nowożytnej.
Na najwyższym poziomie kamienicy, z oryginalną średniowieczną więźbą dachową zwiedzający oglądają krótki mapping 3D, który otwiera dach budynku i odsłania gwiaździste niebo.
Konstynuując ścieżkę zwiedzania przechodzi się ponownie do kamienicy mniejszej, gdzie też czekają sale eksponujące Życie i Dzieło Mikołaja Kopernika. Jedna z nich, całkowicie zaciemniona, rozświetlona jedynie hologramem, poświęcona jest opus magnum –„De revolutionibus orbium coelestium”. Drugie pomieszczenie zaś opowiada o recepcji dzieła Kopernika - potępienie, z jakim spotkało się odkrycie astronoma, pokazane zostało symbolicznie poprzez płonącą szklaną podłogę i ściany. Na zakończenie poznamy Kopernika jako medyka i ekonomistę.
► Wystawy stałe: patrz niżej.
► Więcej o zabytkowej kamienicy tutaj
|
|
INFO
Adres: Stare Miasto, ul. M. Kopernika 15/17
180 m od Rynku Staromiejskiego
Godziny otwarcia:
- w sezonie (od 1 maja do 30 września): od wtorku do niedzieli w godz. 12-18. - poza sezonem (od 1 października do 30 kwietnia): od wtorku do niedzieli w godz. 10-16.
wejście ostatnich zwiedzających pół godziny przed zamknięciem ekspozycji.
Ceny biletów (ceny bez rezerwacji) 2024 r.:
- normalny: 26 zł, - ulgowy: 21 zł
Zamawianie przewodników i biletów wstępu:
Toruński Serwis Turystyczny, tel. 56 621 02 32, przewodnicy@turystyka.torun.pl. Grupa obsługiwana przez jednego przewodnika nie może być liczniejsza niż 20 osób. Rezerwacja przewodników na zwiedzanie miasta: tutaj. Informacje praktyczne
|
Powrót do:
- Mikołaj Kopernik
- Gdzie urodził się Kopernik?
- Wycieczka "Kopernik i Astronomia w Toruniu"
- Kamienica ul. M. Kopernika 15
- Kamienice gotyckie w Toruniu
- Inne muzea
- Hity Torunia