Bulwar Filadelfijski
Dziś jest to jedno z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych w Toruniu. Malownicze i szerokie bulwary ciągną się na długości 1,8 km nad Wisłą wzdłuż historycznego centrum Torunia. Jednak dawniej, od początku Torunia, przez 7 kolejnych stuleci aż do końca lat 60. XX w. znajdowało się tu ruchliwe nabrzeże portowe, będące podstawą dobrobytu Torunia. Dziś po porcie nie ma niestety śladu, natomiast latem miejsce to jest tłumnie wypełnione, pełne gwaru ludzi spacerujących i siedzących na stopniach, ławkach i w ogródkach piwnych.
Bulwary nadwiślańskie zostały zbudowane w 1969 r. na miejscu i w zastępstwie dawnego nabrzeża portowego, funkcjonującego od początku istnienia Torunia i mającego dla niego fundamentalne znaczenie, bo przecież to m.in. na handlu wiślanym i morskim wyrosła potęga Torunia (zobacz: Toruń nad Wisłą; też: Królowa Wisły - Toruń w czasach świetności), wyrażająca się w zachowanym w dużej części do dziś jego dziedzictwie.
Nie mniej urokliwy jest widok od strony bulwarów - ciągnące się wzdłuż ulicy średniowieczne mury obronne z bramami i basztami, zza których wyłaniają się kamienice, wieże i ruiny zamku krzyżackiego.
Naprzeciwko Bramy Ducha Św. (Klasztornej), nad Wisłą stoi kotwica-obelisk postawiona na pamiątkę istnienia w Toruniu pierwszej polskiej Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, która znajdowała się tuż obok - w dużym gmachu po przeciwnej stronie jezdni, niedaleko Bramy Klasztornej, w tzw. Koszarach Racławickich. Kotwica ta upamiętnia też tradycje morskie Torunia (zobacz: Toruń morski międzywojenny), które wyrażają się istnieniem tu od średniowiecza śródlądowego portu, do którego przybijały kupieckie statki wypełnione towarami zamorskimi i skąd kupcy toruńscy eksportowali swoje towary na Zachód (o toruńskim porcie wiślanym tutaj). Od XIII w. aż do 1969 r. obszar dzisiejszego bulwaru (zwłaszcza w zachodniej jego części) miał zatem zupełnie odmienny, przemysłowo-magazynowy, gwarny charakter.
Dziś obok ww. kotwicy znajduje się też przystań statków turystycznych pływających w rejsy po Wiśle (>>>). Nieco dalej na wschód, naprzeciwko Bramy Mostowej jest natomiast przystań łodzi "Katarzynka", kursującej na Kępę Bazarową. Polecamy.
Również w tej okolicy stoi niewielki drewniany budynek wodowskazu - limnigraf (>>>) z 1899 roku, wzorowany na norweskiej architekturze drewnianej, projektu H. Bindemanna, mieszczący limnigraf, rejestrujący wahania poziomu wód Wisły (spośród których najwyższe stany odnotowane są na specjalnych tablicach umieszczonych na murach obronnych).
Cały ten nadwiślański teren został zagospodarowany na okoliczność obchodów Roku Kopernikańskiego (500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, przypadającej w 1973 roku).
Umocnione nabrzeże w ramach Bulwaru Filadelfijskiego mierzy około 1,8 km długości.
Nazwa pochodzi od Filadelfii - amerykańskiego miasta partnerskiego Torunia. Została nadana w 1976 roku. W Filadelfii jeden z placów nosi nazwę Trójkąt Toruński.
Latem 1969 r. Marek Piwowski kręcił zdjęcia do kultowego filmu "Rejs" na nabrzeżu Wisły w Toruniu. Wtedy nie było jeszcze umocnionego nabrzeża w postaci Bulwaru Filadelfijskiego. W miejscu, gdzie rozłożyli się wtedy filmowcy, stoi teraz tablica informująca o tym fakcie, a murek wzmacniający nabrzeże pokryty jest cytatami z pamiętnych dialogów. Więcej o tym tutaj.