Toruń nie dba o dziedzictwo
- Toruń nie dba o dziedzictwo (I: podwalnia Bastionu IV Chełmińskiego)
- Toruń nie dba o dziedzictwo (II: Dom Konrada Schwartza)To jeden z najciekawszych i najcenniejszych zabytków architektury szkieletowej w Toruniu. Jednocześnie jest jednym z najlepszych przykładów degradacji dziedzictwa toruńskiego i braku dbałości o nie przez właściciela, jakim są władze Torunia
- Toruń nie dba o dziedzictwo (III: Pruska Baba w Toruniu)Jednak nadal dziedzictwo w muzeum toruńskim przegrywa z plagą naszych czasów - wszechobecnymi samochodami. Nadal priorytetem jest możliwość parkowania, gdzie parkujące pojazdy skutecznie zasłaniają babę, bo przecież samochód to święta rzecz, bo przecież trzeba przyjechać i zaparkować tuż pod ścianą zabytkowego budynku, niemal w drzwiach. Bo przecież nie po to raport UNESCO z 2004 r. wypomina Toruniowi nadmiar samochodów i konieczność ich usunięcia z obszaru UNESCO, żeby realizować wytyczne i sugestie w tymże raporcie przedstawione. Można to przecież zignorować. Tym bardziej mogą muzealnicy - ludzie związani z ochroną dziedzictwa.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (IV: Grodze V, VI Twierdzy Toruń)Do dewastowanych zabytków, o które właściciel - miasto - od dłuższego czasu nie dba pomimo obowiązku, należy m.in. Grodza VI Twierdzy Toruń; to obiekt 200-letni, zbudowany ok. 1819-1824 r.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (V: Socrealizm w Toruniu)Dom Dziecka przestał istnieć w marcu 1990 r., odszedł wraz z mijającą epoką. Pozostały jednak pamiątkowe ślady po nim. Są to płaskorzeźby na elewacjach, jedyne tego typu socrealistyczne dzieła w Toruniu. Powstały w latach 50. XX w. i w duchu ówczesnej propagandy socjalistycznej obrazują motywy i wizerunki pracy (dzieci z atrybutami różnych zawodów), dziecięcej zabawy oraz przedstawienia zwierząt.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (VI: Apteka Królewska)Apteka Królewska działała w Toruniu w latach 1389-2011 czyli przez 622 lata. Była najstarszą i nieprzerwanie działającą apteką w Europie i na świecie. Niezwykle trudno przejść do porządku dziennego i zrozumieć tak drastyczne zaniedbanie ze strony władz miasta, które nie zrobiły nic dla uratowania tej wielkiej tradycji i jej unikatowości na skalę europejską. Dowodzi to, że władze Torunia nie zdają sobie sprawy i nie są świadome ze znaczenia historycznego i z tego, co Toruń utracił.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (VII: Góra św. Jakuba)Terasowe wzniesienia Góry św. Jakuba pozostawione bez opieki degradują się od wielu dziesięcioleci, porastają dziką roślinnością, zamiast służyć jako poważna atrakcja o walorach poznawczych, edukacyjnych, tak przyrodniczych, jak historycznych i urbanistycznych oraz doskonały punkt widokowy na historyczne centrum Torunia od wschodu.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (VIII: Geretowo / Katarzynka)Geretowo (Katarzynka). Centrum tego ogromnego powierzchniowo dawnego folwarku stanowiła rezydencja toruńskiego patrycjusza, Samuela L. Gereta, otoczona parkiem. Obecnie jest to własność miejska. Zniszczone dziś założenie dworsko-parkowe, którego centrum stanowi zdewastowany i przekształocny dawny dwór to jedyna pozostałość dawnego Geretowa
- Toruń nie dba o dziedzictwo (IX: dawny cmentarz staroluterański)W 1992 r. zlikwidowano wpisany do rejestru zabytków dawny cmentarz staroluterański przy ul. Gałczyńskiego przekształcając go w skwer. Cmentarz był jedynym świadectwem istnienia w Toruniu społeczności staroluterańskiej, które zostało zlikwidowane przez władze miasta nie tylko niezgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych (istniały bowiem pochówki, od których nie minęły ustawowe 40 lat, by można je zlikwidować), ale też jako obiekt wpisany do rejestru zabytków.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (X)Toruń jest jedynym miastem w Polsce powszechnie i tak silnie kojarzonym z piernikami i tradycją piernikarską. Tradycja ta jest niemal tak samo stara jak samo miasto i trwa nieprzerwanie prawie 800 lat. Piernik toruński i dziś wciąż funkcjonuje w kulturze. Jest wyrazistym i trwałym elementem tożsamości, elementem toruńskości. Tymczasem obecnie ma miejsce fakt wręcz niewiarygodny: tak wyjątkowy na skalę europejską produkt, cieszący się żywą tradycją i ogromną renomą od kilku stuleci do tej pory – w przeciwieństwie do innych podobnych – nie został objęty wpisem na żadną z list dotyczących ochrony dziedzictwa...
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XI)Na ulicach o zabytkowej zabudowie oraz na ulicach w strefie zamieszkania stosuje się tzw. znaki mini (MI), będące jedną z pięciu grup wielkości znaków określonych w polskim prawodawstwie. Zwiększa to estetykę tych ulic, a także bardziej chroni przestrzeń krajobrazu kulturowego, wpisuje się w ochronę zabytków, a więc też ich ekspozycję. Dlaczego zatem w Toruniu decydenci nie dbają o to?
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XII: Park Kulturowy)Park kulturowy prawnie ogranicza nadmierną komercjalizację historycznego centrum miasta, chroni urbanistykę oraz ekspozycję bogactwa dzieł architektury, które są niezbędne dla kształtowania tożsamości lokalnej i utrwalenia unikatowości dziedzictwa kulturowego, a tym samym dla wzmocnienia poczucia przynależności w związku z miejscem.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XIII: dawna Rzeźnia Miejska)Podczas gdy inne miasta eksponują takie dziedzictwo, tworzą na ich podstawie tematyczne szlaki turystyczne industrialne i przemysłowe, wzmacniając czy wręcz dopiero budując swoją atrakcyjność turystyczną - Toruń niestety burzy zabytki, nawet będące tak ciekawym przykładem architektury przemysłowej.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XIV)W 2019 r. władze Torunia masakrując miasto, działając wbrew wiedzy naukowej (prawo Lewisa-Mogridge'a), wbrew współczesnym, realizowanym na Zachodzie tendencjom naprawy miast (np. "nowego urbanizmu"), wbrew temu, jak problemy komunikacyjne rozwiązują miasta zachodnie, z dumą obwieściły, że w miejscu wyburzonego budynku (historycznego, będącego obiektem dziedzictwa Torunia) stworzyły "Nowy, duży parking na Grudziądzkiej"
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XV: pomnik Kopernika jako słup ogłoszeniowy)Na początku marca 2021 r. władze Torunia pokazały szczególny przykład toruńskiego wkładu w rozwój kultury, poczucia estetyki i szacunku do dziedzictwa, skandalicznie traktując po raz kolejny pomnik Mikołaja Kopernika jako słup ogłoszeniowy. Monument oszpecono i zdewastowano. Na postać astronoma nałożono bowiem baner promujący Halowe Mistrzowa Europy w Lekkiej Atletyce, odbywające się w Toruniu 5-7 marca 2021 r.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XVI: Dom Grossówny)Wyburzenie budynku, planowane na połowę marca 2021 r., wywołało szerokie poruszenie i dyskusję publiczną nt. trwającego niszczenia dziedzictwa Torunia. Jest to bowiem kolejny w ostatnim czasie dom z pruskiego muru powstały w okresie przełomu XIX i XX w., tworzący pewien specyficzny nastrój i ducha miejsca niektórych dzielnic Torunia; po drugie dom ten związany był ze znaną postacią kultury polskiej - Heleną Grossówną
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XVII: ul. Chopina)W trakcie budowy tzw. węzła przesiadkowego zniszczono nie tylko wspaniałą lipową aleję, jaką tworzyły dwa podwójne rzędy drzew wzdłuż Al. Jana Pawła II, ale także oś widokową w ciągu ulicy Chopina, a więc wartość kulturową podlegającą ochronie.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XVIII: parking przy katedrze)
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XIX: Most Pauliński i dominikanie)Oto znana i kontrowersyjna współczesna dobudówka do XVIII-wiecznego domu na Moście Paulińskim od strony placu podominikańskiego na Nowym Mieście w Toruniu. "To bardzo zły przykład fałszowania przestrzeni historycznej" - mówi były miejski konserwator zabytków.
- Toruń nie dba o dziedzictwa (XX: budynek Polskiego Radia)Obecnie budynek dawnej Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia niestety w wyniku "styropianizacji", adaptacji na mieszkania oraz nadbudowie wschodniej części zatracił większość swych modernistycznych cech stylowych.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXI: Przedmieście Chełmińskie)Tam, gdzie jeszcze niedawno (przed okresem 2014-2017) było to, co tworzy miasto – zabudowa, ludzie, drzewa, historyczny nastrój i kameralne-ludzkie odległości i przestrzenie - dziś jest dwupasmowa „autostrada miejska” zajmująca monstrualną szerokość aż do 80 m!, a wraz z nią miejsce odludne, odstraszające, bez życia, bez zabudowy, pustkowie, hulający wiatr i oczywiście ekrany akustyczne - ostatnio popularny wynalazek polskiej dewastacyjnej myśli urbanistycznej.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXII: Nowa zabudowa na nabrzeżu)
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXIII: Badania archeo)Niestety władze Torunia nie realizują Programu Interdycscyplinarnych Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia w zakresie programowych badań wykopaliskowych i archeologicznych na obszarze historycznego Chełmińskiego Przedmieścia oraz Przedmieścia św. Katarzyny, a prezydent Torunia nawet nie zechciał ustosunkować się do zapytania w tej sprawie.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXIV: Renesansowe płyty nagrobne)Na terenie przykościelnym na zewnątrz kościoła św. Jakuba na Nowym Mieście ułożone zostały zabytkowe płyty nagrobne z okresu przedrozbiorowego - najczęściej protestanckiego, pochodzące z wnętrza kościoła, a także z rozebranego decyzją władz pruskich gotyckiego kościoła św. Mikołaja w 1834 r. W większości wykonane z szarego wapienia mało odpornego na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego niszczeją z roku na rok, coraz bardziej zacierając pamiątki toruńskiego bogatego dziedzictwa.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXV: Sercem zawsze w Toruniu)Jeszcze do niedawna, do czasu ostatniej renowacji kościoła na filarze ściennym w kaplicy Kopernikowskiej za barokowym popiersiem Mikołaja Kopernika widniało namalowane serce z datą 1501 i koroną, oznaczające prawdopodobne miejsce pochówku serca i wnętrzności zmarłego króla Jana Olbrachta. Niestety jednak malowidło to zostało usunięte w czasie zakończonego w 2013 r. remontu. Dziś nie ma żadnego już śladu - oznaczenie miejsca zostało zamalowane. Nie ma upamiętnienia. Zniknął kolejny namacalny ślad toruńskiego dziedzictwa.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXVI: Po trupach)Latem 2022 r. prowadzący w tym miejscu ponowne wykopy budowlane trafili na kości ludzkie oraz fragmenty dawnej ceramiki. Niestety jednak część z tych artefaktów została przeoczona i zauważona dopiero na hałdach ziemi przez przechodniów.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXVII: Willa E. Płockiego)Na Bielanach, przy ul. Grunwaldzkiej 38 (na rogu z ul. św. Józefa) stoi (jeszcze) modernistyczny dom z 1931 r. W 1986 r. wpisany został do rejestru zabytków jako ciekawy przykład architektury modernistycznej. Tymczasem władze Torunia pod zwierzchnictwem prezydenta Michała Zaleskiego planują od kilku lat wyburzenie historycznego domu, likwidację ogrodu i budowę tu dużego ronda na skrzyżowaniu ul. św. Józefa i projektowanej Trasy Średnicowej.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXVIII: zarastamy)Torun nie dba też o estetykę, porządek i codzienne, bieżące sprzątanie miasta. Brudne ulice, zachwaszczone skwery i rabaty miejskie, dzikie samosiejki wyrastają po kątach, pną się w górę niekontrolowane krzaki, chaszcze, zarośla i chwasty.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXIX)Brawo! Urzędnicy miejscy pod wodzą 'wielkiego dewastatora Torunia', prezydenta Michała Zaleskiego są dumni, że niszczą dziedzictwo Torunia; są dumni, że podczas gdy cały zachodni świat ogranicza destrukcyjny nadmiar samochodów w miastach, oni działają wprost przeciwnie - dążą do zwiększenia tego nadmiaru tworząc kosztem wyburzanej historycznej tkanki miejskiej megalomańską infrastrukturę dla samochodów.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXX: Zabudowa Plant na Bastionie Chełmińskim)W ostatnich latach władze miejskie zdecydowały niestety o zabudowie obszaru Plant na Bastionie Chełmińskim, czyli w kwartale między aleją Solidarności i aleją Jana Pawła. W ostatnich latach przy okazji wielu "inwestycji" tylko na Przedmieściu Chełmińskim odkryto przypadkowo i fragmentarycznie wiele obiektów, zabytków nieznanych dotąd wcale lub precyzyjnie; zostały one zinwentaryzowane i udokumentowane pospiesznie, jedynie w ramach nadzoru archeologicznego
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXXI: przebudowa nabrzeża)Co jakiś czas w trakcie prowadzonej od kilku miesięcy przebudowy nabrzeża wiślanego w Toruniu oraz budowy słynnych szklanych pawilonów odkrywane są w ziemi m.in. pozostałości historycznej zabudowy
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXXII: Samochód ma priorytet)Podczas gdy raport okresowy UNESCO z 2006 r. mówi o konieczności usunięcia nadmiaru ruchu samochodowego z obszaru staromiejskiego w Toruniu, władze Torunia działają wprost przeciwnie: organizują ruch samochodowy w taki sposób, który powoduje większe natężenie pojazdów w ruchu i natłok pojazdów zaparkowanych. Nic innego dla tęgich głów nie ma znaczenia: samochód to priorytet.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXXIII: Jestem Toruniem)„Jestem Toruniem” - ma niemal taki sam sens i wydźwięk jak „Państwo to ja”. A to już bezpośrednio łączy się z władzą absolutną sprawowaną we Francji przez króla Ludwika XIV. Władzą absolutną króla, który gotów był mordować, głodzić, burzyć i niszczyć, uważając, że czyni słusznie
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXXIV: znowu odkopali średniowiecze)No coś podobnego! Natrafili i odkopali średniowieczne mury klasztorne! W Toruniu. W miejscu, które przez prawie 8 stuleci było tętniącą życiem częścią Torunia. Kto by się spodziewał! Przecież wojewódzki konserwator zabytków nie zobowiązał do przeprowadzenia wcześniejszych badań archeologicznych; O tym, że tutaj - między Wisłą a murami obronnymi Starego Miasta była ruchliwa i zabudowana dzielnica portowa wiedzą w Toruniu wszyscy, oprócz... urzędników.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXXV: Fort XI Twierdzy Toruń)Fort przed 2000 r. stał się własnością prywatną. Od tego momentu rozpoczął się szybki proces dewastacji - z jednego z najlepiej zachowanych takich obiektów w Toruniu Fort XI stał się jednym z najbardziej zaniedbanych, zrujnowanych i rozkradzionych z licznych metalowych elementów wyposażenia. Szczególnie wymownym i wstrząsającym było natomiast zniszczenie naściennych rysunków i inskrypcji pamiątkowych wykonanych przez jeńców II wojny światowej więzionych w Forcie XI, będącym wtedy częścią Stalagu XXA.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXXVI: Archeologia)W Toruniu nie dba się o dziedzictwo. Od wielu lat. Czy celowo? Przykłady niszczenia w majestacie prawa dziedzictwa i zabytków toruńskich idą w ostatnich latach w dziesiątki. Czy w Toruniu dba się o zabytki, o dziedzictwo? Nie, w Toruniu zwykle nie prowadzi się wyprzedzających badań archeologicznych, które pozwalałyby sensownie zaprojektować inwestycję i ochronić dziedzictwo.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXXVIII)
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XXXIX: Tablica 1454 r.)Na rynku Starego Miasta na specjalnie wzniesionym tronie przed ratuszem zasiadł król Polski Kazimierz Jagiellończyk z żoną Elżbietą i matką Zofią, aby odebrać przysięgę wierności oraz hołd Torunia i Ziemi Chełmińskiej.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XL: zamek Dybów)Ruiny zamku Dybów to kolejny i jaskrawy przykład marnowania potencjału Torunia. Niewykorzystany obiekt jest żałosną wizytówką Torunia.
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XLI: Pawilony, mur i portowa kula czasu)
- Toruń nie dba o dziedzictwo (XLIII: Archeologicznych ciekawostek ostatnio wiele w Toruniu)