Co i jak zwiedzać / robić w Toruniu
Toruń - hanzeatyckie miasto o burzliwej, ośmiowiekowej historii, przez całe stulecia było miejscem krzyżowania się europejskich szlaków. To jedno z największych i najbogatszych miast dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które przechodziło w ciągu wieków z rąk do rąk, zawsze jednak wierne Rzeczypospolitej. Jego wyjątkowe dziedzictwo kulturowe uznane przez UNESCO za spuściznę całej ludzkości, niegdyś było wspólnym domem i miejscem pracy dla europejskich kupców, słynnych artystów, uczonych, rzemieślników, imigrantów i przedstawicieli różnych wyznań. Z Toruniem związanych jest wiele osobistości z wielkim Mikołajem Kopernikiem na czele, toruńczykiem – jak sam podawał.
Pomimo zniszczeń XIX-wiecznych Toruń dziś wyróżnia się niezwykłą urodą światowej klasy oryginalnych zabytków przeszłości, wciąż urzeka mnogością, różnorodnością i wysokim poziomem artystycznym pomników architektury i zabytków ruchomych oraz wyjątkową atmosferą miasta gotyckiego. Jego piękno stworzyły burzliwe osiemsetletnie dzieje oraz twórcze talenty wybitnych torunian i przybyszów z całej Europy przygarniętych przez słynące z tolerancji miasto. Przekuły je w kamień i cegłę imponującej architektury ratuszy, kościołów, kamienic i bram oraz bogate dziedzictwo kultury, przechowywane w historycznych murach. Toruń - jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych miast w Polsce - jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych ośrodków turystycznych i kulturalnych. Jest także prężnym ośrodkiem akademickim i gospodarczym. Położony na południowych krańcach Pomorza (Ziemi Chełmińskiej), nad Wisłą i Drwęcą graniczy z Kujawami i Ziemią Dobrzyńską. Od stuleci był miastem nadgranicznym i od stuleci pełnił jako ważny ośrodek hanzeatycki istotną rolę w wymianie handlowej i kulturowej między Europą Zachodnią a Środkową i Wschodnią.
Co zwiedzać w Toruniu
Jeśli jest to twoja pierwsza wizyta w Toruniu, w dodatku krótka - weekendowa - to przede wszystkim najstarsze - średniowieczne części miasta z licznymi przytulnymi zaułkami, tj. Średniowieczny Zespół Miejski (>>>), pełen wyjątkowej atmosfery, składający się z trzech elementów:
- Starego Miasta (prawa miejskie 1233 r.), - Nowego Miasta (prawa miejskie 1264 r.) - i zamku krzyżackiego (założonego w poł. XIII w.), o łącznej powierzchni ok. 36 ha, zawierający najważniejsze obiekty - glówne hity Torunia. Zainteresowani mogą spędzić tu kilka dni chłonąc niepowtarzalny klimat miasta, jednak poznawanie Torunia, jego miejsc, związanej z nimi zawiłej historii, to proces wręcz bez końca. Tutaj na każdym kroku gotyk jest na wyciągnięcie ręki. Nad wszystkim od ponad 500 lat czuwa duch Mikołaja Kopernika. Cały ten średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, co świadczy o jego ogólnoświatowej randze i wartości. Wyjątkowość i unikatowość toruńskiego zespołu staromiejskiego polega na... czytaj dalej >>> Tym, którzy zakochawszy się w atmosferze Torunia zostają tu na dłuższy pobyt, albo wrócą za jakiś czas natchnieni niezwykłym urokiem i klimatem miasta i chcą bardziej poznać miasto polecamy inne dzielnice (>>>) w których znaleźć można też fascynujące obiekty architektoniczne i historyczne oraz przyrodnicze... Co zwiedzać w okolicach Torunia
Toruń leży na styku krain geograficznych i historycznych: Ziemi Chełmińskiej (Pomorza) na północy, Kujaw na południu i Ziemi Dobrzyńskiej na wschodzie. Stanowi więc doskonały punkt wypadowy dla wycieczek w ciekawe turystycznie okolice. W regionie znajdują się średniowieczne zamki krzyżackie i inne, liczne miasta i zabytki architektury wysokiej klasy, grody, wykopaliska i rezerwaty archeologiczne, malownicze krajobrazy, osobliwości przyrody, pojezierza i lasy jako doskonałe warunki do turystyki wypoczynkowej, a także wsie, gdzie zachowały się relikty budownictwa i tradycji ludowych.
Toruń, obok funkcji głównego ośrodka turystycznego województwa kujawsko-pomorskiego i z racji centralnego położenia w województwie, jest doskonałą bazą wypadową do okolicznych miejscowości turystycznych, będących jednocześnie ważnymi centrami krajoznawczymi w skali ogólnopolskiej. Przyjeżdżający na dłuższy, kilkudniowy pobyt do Torunia turysta ma możliwość w krótkim czasie i w niewielkiej odległości zwiedzić i poznać takie znane i cenne miejscowości jak: Golub-Dobrzyń (42 km), Chełmno (45 km), Ciechocinek (24 km), Kruszwica (52 km), Strzelno (56 km), niewiele dalej jest do słynnego Biskupina (92 km), a także do Grudziądza (65 km) czy Brodnicy (65 km), Inowrocławia (35 km). W ciągu jednego dnia turysta jest w stanie dojechać oraz zwiedzić i zapoznać się z praktycznie wszystkimi podstawowymi walorami, które region ten oferuje. Wszelkiej informacji chętnie udziela Centrum Przewodnickie Toruńskiego Serwisu Turystycznego. Jak zwiedzać Toruń
Królowa Wisły - jak dawniej nazywano Toruń - bogata jest w cenne zabytki, miejsca i zaułki, które trzeba odwiedzić, aby poznać unikatowe dziedzictwo, niepowtarzalną aurę i wyjątkową przeszłość tego miasta oraz aby zrozumieć na czym polega wkład Torunia w historię i sztukę powszechą. Aby zobaczyć to wszystko i na każde poświęcić przynajmniej chwilę, nie wystarczy kilka dni.
Zwiedzanie Torunia to ambitna sprawa, a pobyt weekendowy dopiero na miejscu okazuje się, że jest za krótki. Toruń wciąga i fascynaci architektury, sztuki, zwolennicy zgłębiania detali i miejsc miasta mają niedosyt opuszczając Toruń po takiej krótkiej wizycie.
Na początku, aby "wsiąknąć" w niepowtarzalny charakter Torunia, dać się przytłoczyć jego architekturą i detalami, trzeba leniwie przemierzyć uliczki i place średniowiecznego centrum, mając oczy i uszy szeroko otwarte, zadzierając głowę do góry. Z każdego miejsca, za każdym rogiem wyłaniają się detale, które przykłuwają uwagę i które z czasem składają się w całość, tworząc obraz tajemiczego, wielkiego i bogatego niegdyś miasta hanzeatyckiego.
To, co w Toruniu najcenniejsze, i to co decyduje o wyjątkowości Torunia w szerokiej skali, to właśnie jego średniowieczne centrum, na które składają się trzy niezależne dawniej obszary: Stare Miasto, Nowe Miasto i Zamek krzyżacki. Teren ten wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO zajmując powierzchnię 48 ha. Tu najwłaściwszym sposobem przemieszczania się jest spacer, który przedłużamy kierując się nad Wisłę. Na tutejszych bulwarach - istniejących od lat. 70. XX w. na miejscu dawnego toruńskiego portu, do którego w czasach świetności miasta docierały statki morskie - rozciąga się nadwislańska przestrzeń spacerowo-odpoczynkowa. A tuż po drugiej stronie Wisły, na jej przeciwległym brzegu kolejne atrakcje: Kępa Bazarowa oraz nieopodal Dybów - drugi ze średniowiecznych zamków w Toruniu.
Po sąsiedzku - w centrum miasta - znajdują się takie atrakcyjne inne dzielnice Torunia, jak Przedmieście św. Katarzyny, Przedmieście Bydgoskie; również w śródmieściu położony jest - co stanowi o jego zupełnej unikatowości i ewenemencie - Park Etnograficzny, czyli skansen sięgającej XVIII w. zabudowy ludowej z różnych regionów północnej Polski. Drugi z toruńskich skansenów położony jest już nieco dalej - ok. 8 km od centrum w dzielnicy Kaszczorek; trzeci - w podtoruńskiej Wielkiej Nieszawce, niewiele dalej, bo ok. 11 km od centrum Torunia.
Dobrym pomysłem na rozpoczęcie chłonięcia Torunia jest rzut oka na miasto z jednego z punktów widokowych. Szczególne wrażenie stwarza widok nadwiślańskiej panoramy Torunia podczas wieczornej iluminacji podziwianej z Kępy Bazarowej. Odkrywanie skarbów Torunia dobrze też zacząć od obejrzenia 20-minutowego programu multimedialnego przy makiecie XV-wiecznego Torunia oraz wizyty w Muzeum Historii Torunia; w ten sposób zagospodarujemy już pół dnia, chociaż już sama wizyta w Muzeum Historii Torunia potrafi wciągnąć na kilka dobrych godzin.
Samodzielne zwiedzanie i wędrówki po mieście są bardzo dobre dla tych, którzy preferują taką formę i są przygotowani na to, co warte poznania i wiedzą czego chcą lub wręcz przeciwnie - oczekują zaskakujących i niespodziewanych odkryć.
► Zobacz też: Co zwiedzać w Toruniu.
Mimo to, najlepszą formą zwiedzania jest wędrówka przez miasto z zawodowym przewodnikiem. Dla jednych może to być wstęp i zachęta do dalszych samodzielnych poczynań, dla innych natomiast takie ogólne ogarnięcie miasta będzie wystarczające. Na pewno jednak spacer z profesjonalnym przewodnikiem zwróci uwagę na najistotniejsze i wyjątkowe cechy Torunia.
Wędrując uliczkami w każdej z nich znaleźć można coś niezwyłego, przyciągającego wzrok, wzbudzającego zainteresowanie, a w każdym zabytkowym obiekcie nie zawsze dostrzeże się jakiś detal, szczegół niby mało istotny, ale jednak mający swoje znaczenie i często niebywałą historię.
Dlatego proponujemy wycieczki z przewodnikami, nie tylko z licencjonowanymi, ale najbardziej profesjonalnymi, zarówno dla turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. |
Będziesz w tym dniu w Toruniu?
Weź udział w zwiedzaniu z przewodnikiem! >>> Toruń to historia. Poczuj atmosferę zabytkowego miasta.
Wszystko jedno, ile trwa Twój pobyt w Toruniu – kilka godzin, kilka dni, czy też całe życie – wszystko jedno, czy jesteś turystą czy mieszkańcem: toruński Średniowieczny Zespół Miejski po prostu trzeba zwiedzić z przewodnikiem, dla orientacji, żeby go poznać i pokochać oraz żeby się nim nacieszyć. W towarzystwie kompetentnego przewodnika pospaceruj wąskimi uliczkami i wyjdź na szerokie place, poznaj historię oraz wydarzenia z przeszłości liczącego osiem wieków miasta, poczuj aurę hanzeatyckiego, najbardziej gotyckiego miasta w Polsce >>> Krzywa Wieża w Toruniu to jedna z najbardziej znanych unikatowych atrakcji Torunia
Gotycko-renesansowy zamek w Golubiu jest jednym z popularnych miejsc turystycznych w okolicach Torunia
Wyjątkowe wrażenie robi nadwiślańska panorama średniowiecznego Grudziądza
Ratusz Staromiejski w Toruniu - dawny symbol autonomii Respublicae Thoruniensis
Katedra Świętojańska w Toruniu - jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich w Polsce, pełen pamiątek związanych z Mikołajem Kopernikiem
|