Atrakcje Torunia. Co trzeba zobaczyć w Toruniu?
Toruń: Średniowieczne miasto podwójne
Średniowieczny Toruń to unikatowe połączenie bogatego, hanzeatyckiego Starego Miasta (1233 r.) z rzemieślniczym Nowym Miastem (1264 r.) i Zamkiem krzyżackim (poł. XIII w.). Całość jest wyjątkowej rangi zabytkiem, wpisanym na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mikołaj Kopernik
W XVI w. przyjaciel i uczeń Mikołaja Kopernika, Georg Joachim Rheticus (Retyk) pisał: Toruń słynny był ongiś z powodu swojego handlu, a obecnie dzięki swemu wielkiemu synowi a mojemu nauczycielowi. Sława wielkiego torunianina trwa nieprzerwanie do dziś, a każdy gość Torunia odwiedza miejsca z nim związane.
Toruński gotyk na dotyk
Toruńskie zabytki gotyckie wyróżniają się nie tylko swoją autentycznością i oryginalnością, ale przede wszystkim wysoką klasą artystyczną oraz wiekiem - należą do najstarszych gotyckich na ziemiach polskich, a niektóre z nich, jak np. mury obronne są najstarszymi takimi budowlami obronnymi w Polsce.
Ratusz Staromiejski
Arcydzieło gotyckiej architektury, dawna siedziba władz i symbol niezależności dumnej Respublicae Thorunensis, niejednokrotnie rezydencja królów polskich, dziś jest jednym z najcenniejszych zabytków europejskiego gotyku ceglanego.
Najstarszą częścią ratusza jest jego wieża zbudowana w 1274 r.
Najstarszą częścią ratusza jest jego wieża zbudowana w 1274 r.
Katedra Świętojańska
Toruńska katedra Świętych Janów to skarbnica wielu znakomitych, często bezcennych dzieł sztuki, zwłaszcza gotyckich i barokowych. To też jedna z najbardziej monumentalnych gotyckich świątyń w Polsce i jeden z najwybitniejszych przykładów architektury halowej w Europie środkowej. Miejsce chrztu św. Mikołaja Kopernika, miejsce najstarszych pomników ku jego czci. Budowla goszcząca w swoich murach niemal wszystkich królów Polski oraz będąca miejscem pochówku serca jednego z nich - Jana Olbrachta. Tutaj też od 1500 r. wisi największy średniowieczny dzwon w Polsce - słynny Tuba Dei.
Dawne witraże toruńskie
Witrażownictwo było jedną z wielu gałęzi sztuk rozwijających się w Toruniu wraz z jego niezwykłym rozkwitem gospodarczym, który w średniowieczu uczynił z tego miasta nie tylko wielkie europejskie centrum handlowe, ale też prężny i szeroko znany ośrodek artystyczny, produkujący dzieła na wysokim poziomie artystycznym.
Panorama nadwiślańska Torunia
Nadwiślański widok starego Torunia, oglądany z wyspy wiślanej Kępa Bazarowa należy do najpiękniejszych panoram miast. Zawsze był inspiracją dla malarzy, poetów i zachwycał flisaków i żeglarzy płynących Wisłą. Jest to jednocześnie najbardziej znany widok Torunia, którego urok podkreśla nocna iluminacja.
Mury, bramy i baszty średniowieczne
Miarą statusu dawnego miasta były jego fortyfikacje. Umocnienia Torunia - czy to mury obronne czy obwałowania bastionowe - w czasach przedrozbiorowych miały zawsze najwyższą wartość obronną i należały do najpotężniejszych, czym pochwalić się mogły tylko nieliczne miasta.
Krzywa Wieża
Chociaż jest jedną z dawnych 54 baszt toruńskich, to jest najbardziej znaną. Zbudowana w końcu XIII w. jako pionowa wychylała się prawdopodobnie ponad 100 lat. Od tego czasu stoi stabilnie. Od dawna inspirowała wyobraźnię, intrygowała wielu przybyszów, jak np. Fryderyka Chopina, a pochylenie budowli tłumaczy wiele legend.
Piękna Madonna Toruńska
Historycy uważają słynną Piękną Madonnę Toruńską z ok. 1390 r. za jedną z przełomowych, najlepszych i najpiękniejszych gotyckich rzeźb Europy. To dzieło o ogromnym znaczeniu dla historii sztuki w Europie, a jednocześnie jest najważniejszym dziełem sztuki w państwie krzyżackim.
Dwór Artusa
Znajdujący się w historycznym centrum Torunia Dwór Artusa wzniesiono w XIV w. Służył za siedzibę bractw skupiających bogate rody patrycjuszowskie i był miejscem spotkań toruńskich kupców hanzeatyckich. Pełnił też rolę głównego salonu towarzyskiego miasta, w którym goszczono polskich królów, książąt, namiestników królewskich, przybyszów z całej Europy.
Kamienica Pod Gwiazdą
Jest to jeden z najokazalszych i najlepiej zachowanych barokowych domów mieszczańskich w środkowej i północnej Europie. Kamienica ta najlepiej reprezentuje typ toruńskiej kamienicy patrycjuszowskiej okresu baroku wraz z charakterystycznym wnętrzem, tak charakterystycznym dla północnej Europy, a bogato zdobiona fasada stiukowymi ornamentami roślinnymi jest najlepszym przykładem toruńskiego typu zdobnictwa barokowego.
Fontanna Flisaka
Statuetka grającego na skrzypkach flisaka otoczonego zasłuchanymi żabami, w formie fontanny, jest jednym z symboli Torunia. Symboli, który odwołuje się do nierozerwalnego związku dobrobytu Torunia z Wisłą, która w dziejach miasta była arterią komunikacyjną łączącą Toruń ze światem, a przez to wpływającą na rozwój jego gospodarki i kultury.
Malowidła w kamienicach toruńskich
Spichrze
Dziś spichrze toruńskie należą do jednych z najcenniejszych, najstarszych i najbardziej unikatowych takich zabytków w Polsce. Przypominają okres handlowej świetności Torunia, który swą rangę zbudował jako hanzeatycki port rzeczny. Już w XIII/XIV wieku na terenie Starego Miasta Torunia było około 30 spichrzów, później, w okresie największego rozkwitu handlu zbożem w XVII w. było ich ponad sto.
Planetarium
Tego obiektu nie mogło zabraknąć w mieście urodzenia największego polskiego astronoma, a z kolei turystom przebywającym w Toruniu, nie wypada go pominąć. To jedna z największych atrakcji Torunia, w której popularne pokazy astronomiczne - zależnie od tematu - opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk itp.
Kępa Bazarowa
To wyjątkowa wyspa wiślana o powierzchni ok. 70 ha. Połowę jej powierzchni stanowi rezerwat przyrody, będący lasem łęgowym – pozostałością po lasach łęgowych występujących w Kotlinie Toruńskiej. To właśnie z Kępy rozpościera się najbardziej znany i fascynujący widok panoramy toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Ale wyspa miała także swoje znaczenie w historii.
Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki"
To wielofunkcyjny obiekt o nowoczesnej, futurystycznej architekturze, w którym mogą odbywać się m.in. koncerty symfoniczne, rozrywkowe, widowiska teatralne, operowe, targi i konferencje.
To też siedziba toruńskiej orkiestry symfonicznej, dla której gmach planowano wznieść już w okresie międzywojennym
To też siedziba toruńskiej orkiestry symfonicznej, dla której gmach planowano wznieść już w okresie międzywojennym
Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu"
CSW zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, w budynku wybudowanym specjalnie na potrzeby muzealne. Jednocześnie jest to pierwszy obiekt powstały w ramach rządowego Narodowego Programu Kultury "Znaki Czasu", zakładającego powstanie w każdym z województw kolekcji sztuki współczesnej
Ulica Szeroka
Od początków Torunia była jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych ulic miasta, zamieszkałą przez wpływowe i bogate rodziny toruńskiego patrycjatu, kupców, oraz bogatych rzemieślników: rymarzy, siodlarzy, konwisarzy, złotników, kapeluszników, płatnerzy. Dziś jest to główna ulica Starego Miasta i całego historycznego centrum Torunia w ogóle
Piernikowa Aleja Gwiazd
Od 2003 r. nawierzchnię Rynku Staromiejskiego pod Dworem Artusa zdobi rozbudowywana corocznie Piernikowa Aleja Gwiazd. Piernikową 'katarzynką' - jednym z najbardziej toruńskich motywów wyróżnia Toruń osoby tu urodzone lub wychowane, które swoimi osiągnięciami rozsławiają to miasto
Aleja Gmerków
Swoista 'aleja sław' poświęcona wybranym przedstawicielom elity finansowo-intelektualnej Torunia okresu średniowiecza. Kupcy, przedstawieni tu poprzez swoje 'znaki firmowe' - gmerki byli jednocześnie wybitnymi politykami i tworzyli historię nie tylko Torunia, ale i stosunków polsko-krzyżakcich. Dziś ta niewątpliwa atrakcja turystyczna przypomina o wilekiej historii dawnego Torunia
Fontanna Cosmopolis
Multimedialna fontanna "Cosmopolis" to swoista pamiątka kopernikowska, jest nawiązaniem do ósmej strony dzieła Kopernika "De revolutionibus...", przedstawiającej układ heliocentryczny. Z umieszczonych tu 113 dysz rozmieszczonych na orbitach planet oraz centralnego Słońca iluminowana kolorowym światłem woda tryska różnymi układami wodnymi w rytm muzyki.
"Traktat Toruński"
Obraz toruńskiego artysty Mariana Jaroczyńskiego (1819-1901) upamiętnia przełomowe dla historii Polski i Torunia wydarzenie - zawarcie polsko-krzyżackiego II pokoju toruńskiego w 1466 r. Obraz powstał w okresie zaborów i podobnie jak późniejsze monumentalne obrazy Jana Matejki, miał przypominać dawną potęgę państwa polskiego i podtrzymywać uczucia patriotyczne Polaków.
Trzy Korony
Kamienica mieszcząca się przy Rynku Staromiejskim 21 od wielu stuleci pełni funkcję zajazdu i należy do najstarszych zajazdów w Toruniu. W 1697 r. przebywała tu z królewiczami królowa Maria (Marysieńka), wdowa po królu Janie III Sobieskim. W 1709 r. przebywał tu również car Piotr Wielki z synem Aleksym, których podejmował król August II Mocny
Barbarka
To obszerne tereny leśne, w których w XIII w. ulokowała się historyczna osada, związana m.in. z kultem św. Barbary. Pielgrzymował tu sam król Zygmunt I Stary. Dziś jest miejscem rekreacyjnym, łączącym historię dawniejszą z bliską, o atrakcyjnym krajobrazie leśnym, otaczającym stawy spiętrzone na strudze, której wody do początku XX wieku poruszały młyn
Bastion Menniczy
Bastion Menniczy jest dziś najbardziej widoczną w przestrzeni miasta pozostałością potężnych barokowych toruńskich obwarowań bastionowych z 1. poł. XVII w. Pozostałe 8 bastionów uległo przekształceniom i zniwelowaniu w XIX i na pocz. XX w.
Bastionowa twierdza toruńska z tego okresu należała do kilku najsilniejszych w całej Rzeczypospolitej
Bastionowa twierdza toruńska z tego okresu należała do kilku najsilniejszych w całej Rzeczypospolitej
Twierdza Toruń
XIX-wieczna Twierdza Toruń, na którą składa się ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów, jest jedną z atrakcyjniejszych osobliwości Torunia. Jest niezwykle cennym zabytkiem militarnym w skali europejskiej i jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski.
Parki etnograficzne
Toruń to wyjątkowe miasto także dzięki... kulturze ludowej, a ściślej mówiąc - dzięki dużemu Muzeum Etnograficznemu wraz z aż trzema skansenami - parkami etnograficznymi. Unikatowości dodaje fakt, że jeden z nich ustyuowany jest tuż przy Starym Mieście, stanowiąc tym samym ostoję ciszy, wiejskiej sielanki i zieleni w środku ruchliwego centrum miasta
Apteka Królewska
Apteka Królewska działała w Toruniu przy Rynku Staromiejskim w latach 1389-2011 czyli przez 622 lata. Była najstarszą i najdłużej nieprzerwanie działającą apteką w Europie i na świecie. Była jednym z symboli i świadectw toruńskiej bogatej historii, toruńskiej tożsamości i wyjątkowości, znaczenia Torunia w historii powszechnej
Barokowe pałace miejskie
W latach 30.-50. XVIII wieku bogaci przedstawiciele toruńskiej elity patrycjuszowskiej rozpoczęli wznoszenie późnobarokowych i rokokowych reprezentacyjnych, okazałych 2-, 3-kondygnacyjnych pałaców, 5-, a nawet 7-osiowych, powstałych na miejscu kilku wcześniejszych wąskich kamienic
Pozostałości kościoła św. Mikołaja
Dominikański kościół św. Mikołaja był jedną z najbardziej monumentalnych gotyckich budowli Torunia. Jego rozbiórka w czasie zaboru pruskiego to jedna z największych strat dziedzictwa, jaką poniósł Toruń. Dziś o tym wyjątkowym zabytku przypomina jedynie zarys kościoła na miejscu oraz kilka zachowanych zabytków ruchomych - elementów wyposażenia wnętrza, przeniesionych do innych kościołów
Mennica toruńska
Najstarsza mennica w państwie krzyżackim znajdowała się w Toruniu. Jednocześnie była ona nie tylko jedyną najstarszą, ale też jedyną nieprzerwanie działającą w całym państwie krzyżackim. Później stała się mennicą miejską - Toruń posiadał wydane przez króla Kazimierza Jagiellończyka wyjątkowe uprawnienia wybijania monet miejskich toruńskich
Towarzystwo Naukowe w Toruniu
Towarzystwo Naukowe w Toruniu, założone w 1875 r., należy do wąskiej grupy trzech najstarszych tego rodzaju instytucji naukowych na ziemiach polskich. Powstało w okresie zaborów i swoją działalność skupiało na prowadzeniu badań historycznych dotyczących Pomorza Nadwiślańskiego. Było jednym z wielu przedsięwzięć czyniących z Torunia centrum narodowe polskie Pomorza pod zaborem pruskim.
Ekonomia d. Gimnazjum Akademickiego
Ekonomia jest unikatowym przykładem budynku oświatowego, którego bryła i detal architektoniczny zachowały się do naszych czasów. Obiekt jest najstarszym tego typu w Polsce północnej. Był częścią Gimnazjum Toruńskiego - renesansowej uczelni półwyższej i wiązał się z XVI-wiecznymi planami utworzenia w Toruniu uniwersytetu
Kamienice Rösnera
To dwie wyjątkowe gotyckie kamienice toruńskie z XIV w. jednak o szacie barokowej z XVIII w. Są doskonałym świadectwem toruńskiej architektury średniowiecznej i nowożytnej związanej z kulturą najpierw hanzeatycką, a następnie zachodnioeuropejską protestancką bogatego i możnego patrycjatu toruńskiego
Dolina Marzeń
To niezwykle urokliwy park w sąsiedztwie Starego Miasta, stanowiący południowe zakończenie Plant. Usytuowany na miejscu dawnych barokowych fortyfikacji bastionowych z XVII w. przecina Struga Toruńska z malowniczym stawem, dalej uchodzą przez Grodzę V do pobliskiej Wisły. W centralnej części Doliny znajduje się dużych rozmiarów kulisty zegar słoneczny, ustawiony z okazji Roku Kopernikowskiego (1973)
Kościół św. Józefa na Bielanach
Kościół stanowi Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej patronki diecezji toruńskiej. W swej architekturze posiada wiele odwołań do dawnych stylów architektonicznych, gotyku, renesansu czy klasycyzmu oraz do stylu budownictwa charakterystycznego dla Pomorza
Koszary Racławickie
To obiekt wzniesiony w latach 1819-1822 r. w stylu klasycystycznym, dla potrzeb Twierdzy Toruń. Stacjonowały tu oddziały pruskiej piechoty i artylerii, łącznie 275 żołnierzy. W latach 1925-1938 mieściła się tu pierwsza polska Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, poprzedniczka dziś działającej w Gdyni Akademii Marynarki Wojennej
Klub Studencki "Od Nowa"
To jeden z największych, najprężniej działających i najbardziej kultowych klubów studenckich w Polsce, związany także z rockowym zespołem Republika. Rocznie organizowanych jest tu ponad 200 imprez artystycznych, co sprawia, że „Od Nowa" stała się jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych Torunia
Rynek Staromiejski
Toruński Rynek Staromiejski jest miejscem, które nieustannie tętni życiem. Plac zapełnia się turystami, ulicznymi grajkami i kuglarzami. Jest głośno, ciasno i międzynarodowo, czyli mniej więcej tak, jak powinno być w miejscu, które jest historyczną i architektoniczną ucztą dla oka
Atrakcyjność turystyczna Torunia wynika przede wszystkim z obecności w tym mieście jego bogatego i cennego dziedzictwa i zabytków architektury i sztuki klasy światowej, powstałych w okresie przedrozbiorowej świetności Torunia - miasta, które przez stulecia było jednym z największych i najbogatszych w ówczesnej Rzeczypospolitej. Zabytki średniowieczne i nowożytne Torunia należą do kręgu kultury hanzeatyckiej obszaru południowego pobrzeża Bałtyku i Morza Północnego. Szczególnej rangi są zabytki gotyckie, wyróżniające się swoją monumentalnością i z których wiele uznawanych jest za szczególnie wybitne oraz nowatorskie i przełomowe. Fakt ten był jednym z motywów wpisania toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Atrakcyjność turystyczna Torunia to jednak nie tylko cenne zabytki, to też ogromna różnorodność tutejszych atrakcji, o czym piszemy tutaj.
Wszystko to powoduje, że nie tylko w sondażach i różnych subiektywnych rankingach popularności, ale przede wszystkim w obiektywnych opracowaniach fachowych (naukowych, branżowych, statystycznych) Toruń należy do wąskiej grupy największych i najważniejszych miast turystycznych w Polsce i Europie (zobacz: Kanon Krajoznawczy).
|
Zobacz też:
|