Poznaj Toruń
Toruń – jedno z najstarszych i niegdyś największych polskich miast, mające doskonale zachowane średniowieczne centrum wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwane jest „Krakowem północy”. Złożone z dawnych dwóch XIII-wiecznych odrębnych miast, położone na Pomorzu, nad Wisłą, na granicy z Kujawami, ma niezwykle bogatą i burzliwą historię, monumentalne zabytki gotyckie, pozostałości dwóch zamków, bogate w dzieła sztuki muzea, klimatyczne zaułki i ciągle obecnego ducha dawnego hanzeatyckiego emporium handlowego. Oczywiście od stuleci słynie z pierników i Mikołaja Kopernika, przyćmiewającego swoją sławą inne niezwykle zasłużone dla polskiej i międzynarodowej historii postaci.
Toruń z oryginalną średniowieczną strukturą architektoniczną, wypełnioną gotyckimi, manierystycznymi, barokowymi, secesyjnymi gmachami jest encyklopedią kultury i sztuki.
|
|
|
Historyczna metropolia

Włączony teraz do Królestwa Polskiego i obdarzony licznymi przywilejami i uprawnieniami królewskimi stał się Torun miastem-republiką, w pełni samorządnym i nawiązującym w swej polityce do wzorów starorzymskich (Senatus Populusque Thorunensis) i idei humanizmu protestanckiego. W XVI i XVII w. był czwartym największym miastem Królestwa Polskiego, wielkim ośrodkiem rzemiosła, sztuki, nauki, kultury, wielką twierdzą, cały czas wyrażającym swą wierność i oddanie królowi polskiemu, zwłaszcza w obliczu II rozbioru Polski, kiedy to manifestacyjnie i protestacyjnie, wbrew żądaniom zaborcy zamknął bramy miejskie przed jego wojskami (>>>).
Kres wielkiego Torunia nastąpił wkrótce po włączeniu go do państwa pruskiego w ramach II rozbioru Polski.
Dziś Toruń jest jedynym miastem, które utraciło swą pozycję jednego z największych i najbogatszych miast całego 560-letniego okresu przedrozbiorowego (>>>). O dawnej świetności świadczy dziś jego bogate dziedzictwo materialne i niematerialne, stanowiące o jego atrakcyjności dla turystów, historyków i miłośników.
Życiodajna Wisła

i